logo

I ústečtí záchranáři si pod stromečkem rozbalí nové sanitky

Ústecký kraj - 21.12.2019

Moderní a především prostorné sanitky pro ZZS Ústeckého kraje. Záchranáři 20. prosince převzali na výjezdové základně ZZS v Ústí nad Labem od Ústeckého kraje celkem 17 nových sanitních vozů. Z toho 12 kusů nových větších a prostornějších sanitních vozu typu VW Crafter 35 4motion a 5 vozů typu VW Transporter T6 4motion.

Nová moderní sanitní vozidla jsou vybavena specifickou zástavbou pro činnost zdravotnické záchranné služby, včetně nových technologií. Především vozidla VW Crafter jsou vybavena speciálními hydraulickými nosítky s vyšší nosností až 318 kg. Nosítka lze ukotvit také ve středové části zástavby, což umožní pohyb celého týmu záchranářů kolem nosítek.

V roce 2019 pořídila ZZS ÚK, p.o. s finančním přispěním Ústeckého kraje pro zabezpečení přednemocniční neodkladné péče v Ústeckém kraji 17 nových sanitních vozidel.

Jedná se o:

1 ks sanitního vozidla VW Transporter T6 4motion s motorem 2,0 BiTDi s výkonem 150 kW a zástavbou ZZS vč. transportní a spojové techniky v ceně 2.593.678,56 Kč (vč. DPH) pořízeného z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Sanitní vozidlo bude přiděleno na výjezdovou základnu v Děčíně.
4 ks sanitních vozidel VW Transporter T6 4motion s motorem 2,0 BiTDi s výkonem 150 kW a zástavbou ZZS vč. transportní a spojové techniky v ceně jednoho vozu 2.590.653,56 Kč pořízených z fondu investic ZZS ÚK. Celková cena za 7 ks tedy je 10.362.614,24 Kč (vč. DPH). Vozidla budou provozována na výjezdových základnách Lovosice, Jirkov, Litvínov a Žatec.
12 ks sanitních vozidel VW Crafter 35 4motion s motorem 2,0 BiTDi s výkonem 130 kW a zástavbou ZZS vč. transportní a spojové techniky v ceně jednoho vozu 3.763.366,20 Kč pořízených z účelové dotace Ústeckého kraje ve výši 14.000.000,- Kč a z fondu investic ZZS ÚK. Celková cena za 12 ks tedy je 45.160.394,40 Kč (vč. DPH). Sanitní vozidla budou postupně přidělena na výjezdové základny ZZS ÚK Rumburk, Česká Kamenice, Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Roudnice nad Labem, Louny, Podbořany, Most, Chomutov a Kadaň.

Tato moderní sanitní vozidla jsou vybavena základní zástavbou ZZS, transportní technikou (nosítka a transportní křesla s pásovým systémem umožňujícím snadný pohyb po schodech) přičemž vozidla VW Crafter jsou navíc vybavena speciálními hydraulickými nosíky s vyšší nosností – nosnost garantovaná výrobce je 318 kg, umožňujícími jednodušší nakládání pacientů do sanitního vozidla. Všechna vozidla jsou vybavena spojovými a mobilními prostředky (navigace, kamery do vozidel a radiostanice), které umožní také využití výpočetní techniky při zpracování zdravotnické dokumentace výjezdovými skupinami. Vozidla jsou provedena ve standardním žluto-zeleném barevném provedení.

ZZS ÚK, p.o. spolu Ústeckým krajem obnovuje svůj vozový park pravidelně, na základě životnosti vozidel a nová sanitní vozidla tak nahradí stávající starší vozidla. Sedmnáct nových vozů tedy přispěje ke snížení průměrného stáří vozového parku a také vzhledem k výbavě zástavby ke zjednodušení práce záchranářů.

Prokop Voleník tiskový mluvčí ZZS Ústeckého kraje