logo

Vozový park středočeských záchranářů posílí tři nové Kodiaqy a vozidla pro mimořádné události

Středočeský kraj - 27.2.2020

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje obohatila svůj vozový park o tři nové upravené automobily Škoda Kodiaq, jejichž vnitřní vybavení bylo přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče, a o tři vozidla pro mimořádné události, jimiž se staly upravené Volkswagen Craftery. K symbolickému předání klíčů došlo 27. února 2020, kdy je na mělnické výjezdové základně z rukou radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Roberta Bezděka převzal ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.

Vozidla Škoda Kodiaq budou sloužit na výjezdových základnách záchranné služby v Rakovníku, Benešově a v Hostivici. Pořízena byla za necelých 3,6 milionu Kč, z čehož zhruba 3,2 miliony korun byly hrazeny z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a zbytek částky byl uhrazen krajem prostřednictvím investičního fondu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
Výhody systému rendez-vous (RV), do kterého budou vozidla zapojena, mají neoddiskutovatelné výhody, které jsou již ve Středočeském kraji ověřeny dlouholetou praxí. Tento systém umožňuje operačnímu středisku volit z více možností řešení dané události. Při závažných událostech tak může zasahovat čtyřčlenný tým, kdy posádka rychlé zdravotnické pomoci (velká sanita) spojí síly s posádkou RV, a naopak méně závažné stavy je možné řešit pouze dvoučlennou záchranářskou posádkou. „Lékařská posádka malého sanitního vozu není na velkou sanitu nijak vázána, a pokud lékař nemusí doprovázet kvůli vážnému zdravotnímu stavu pacienta do nemocnice, může být vyslán k dalšímu potřebnému. Tento způsob využívá v terénu lékaře mnohem efektivněji a flexibilněji,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranné služby Jiří Knor.

Vozidla pro mimořádné události VW Craftery, které si všichni zúčastnění se zájmem prohlédli, budou sloužit v Benešově, Mělníku a Příbrami, odkud budou v případě potřeby vyjíždět k hromadným neštěstím s větším počtem postižených osob. Ve výbavě těchto vozidel jsou nafukovací stany, elektrocentrály a kontejnery, které jsou mimo jiné vybaveny speciálním zdravotnickým materiálem, nebo i páteřní desky sloužící k transportu zraněných.

Záchranáři mohou velmi rychle v případě potřeby využít stan, kdy ho lze díky kompresoru během několika minut nafouknout a zprovoznit. Stan může na místech hromadných neštěstí posloužit jako provizorní ošetřovna, ale stejně tak v něm může být i technologické zázemí.

Náklady na dva z těchto speciálních vozů byly hrazeny ze 100 % z dotace od Ministerstva zdravotnictví za účelem zajištění připravenosti ZZS na řešení mimořádných událostí, krizových situací a zajištění její akceschopnosti a materiálně technického vybavení zhruba ve výši 3,5 milionu korun.

Na pořízení třetího vozidla byly použity finanční prostředky z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů ve výši téměř 1,7 milionu Kč a z fondu investic středočeské záchranky bylo hrazeno přes 100 tisíc Kč.

Monika Nováková tisková mluvčí ZZS SČK