logo

Záchranáři varují: Letní rizika aneb na co si dát pozor

ČRJihomoravský kraj - 3.7.2020

O prázdninách se vždy rozšíří spektrum úrazů či zdravotních potíží, ke kterým vyjíždějí naše posádky. Paleta je to opravdu pestrá, přitom celé řadě nepříjemností lze předejít. Myslete na pravidla a na bezpečnost svoji i svého okolí.

JÍZDA NA KOLE: používejte ochranné prostředky, především helmu, ale také chrániče na další části těla. Na bezpečnost myslete také při jízdě na koloběžce, na skateboardu či kolečkových bruslích. Ochranné prvky pomohou při případném pádu či kolizi předejít vážnějším zraněním.

KOUPÁNÍ: hlídejte u vody svoje děti, nepřeceňujte vlastní síly, neskákejte do vody v neznámých místech, nechoďte se koupat po té, co jste požili alkohol, neplujte do dráhy lodím, dodržujte pravidla při hrátkách na vodních atrakcích, nepodceňujte rizika vody.

OHEŇ A VAŘÍCÍ VODA: dávejte pozor při grilování, při opékání špekáčků u táboráku, ale také třeba ve chvílích, kdy si na terase vychutnáváte horkou kávu. Především malé děti vaše siesta nezajímá, poběží kolem stolu, strhnou na sebe ubrus a neštěstí je na světě…

TRAMPOLÍNA: zapínejte ochrannou síť, nedopusťte, aby dítě z trampolíny mohlo spadnout na tvrdou zem. Dodržujte stanovená pravidla, na trampolíně smí vždy skákat pouze určitý počet dětí, omezen je i jejich věk.

DLOUHÉ CESTY ZA POZNÁNÍM: na delší prázdninovou cestu se pečlivě připravte, udělejte si plán, vezměte si s sebou dostatek tekutin, dělejte pauzy a nepodceňujte únavu. Řidič, který ztrácí pozornost, si musí ihned odpočinout.

BODAVÝ HMYZ: Vosy a včely lákají sladké nápoje, taky jídlo všeobecně. Vyhledávají i mokrá či mastná těla. Myslete na to. A pozor, když chodíte bosky po trávě. Silná alergická reakce na bodnutí se může projevit kdykoliv, i když jste třeba nikdy alergičtí nebyli.

VĚTRÁNÍ: máte-li doma malé dítě, zablokujte mu přístup na balkon, okno otevírejte jen na ventilačku a pamatujte na to, že ochranná síť proti hmyzu pádu dítěte z okna nezabrání.

ZAHRÁDKÁŘI: Nikdy nepřelévejte hnojivo nebo chemikálie do plastových či skleněných lahví, které původně sloužily jinému účelu, může se stát, že se z nich někdo napije a způsobí si vážné zdravotní problémy.

TROPICKÁ VEDRA: Teploty se už zase šplhají do závratných výšek? Hodně pijte, přímému slunci se vyhýbejte, noste pokrývku hlavy a omezte fyzickou činnost na minimum. Regulujte také spotřebu alkoholu.

A ještě: NIKDY nenechávejte malé děti samotné v rozpáleném autě. NIKDY!

Tiskové oddělení ZZS JMK