logo

Den s Horskou službou Jeseníky v Loučné

Olomoucký kraj - 23.7.2020

V sobotu 18. července proběhl v loučenském zámeckém parku zábavný den s Horskou službou.

I přes nepřízeň počasí Horská služba představila svou techniku, vybavení a ještě připravila něco navíc.

f-1400-dsc-0236-hs-loucna

Příchozí přivítalo stanové městečko Horské služby, kde probíhali prezentace první pomoci a zdravotního materiálu, který používá Horská služba ke své práci. Děti i dospělí mohli vyzkoušet nepřímou srdeční masáž na cvičné figuríně nebo základní obvazové techniky.

Dále zde byla prezentována zimní lavinová výbava, včetně možnosti vyzkoušet vyhledávání pomocí lavinového vyhledávače a ukázka odpálení lavinového airbagu. Rodiče a děti hojně využívali vystavené záchranářské čtyřkolky, především k rozšíření svého rodinného fotoalba. V 10:40 odstartoval běh Horské služby na Tři kameny, kterého se v tomto prvním ročníku účastnilo deset běžců z toho jedna žena. Nejrychlejším mužem na patnáct a půl kilometru dlouhé trati byl Petr Maier v čase 1:16:58.

Tím náš program nebyl zdaleka vyčerpán, komu z toho vyhládlo, mohl se občerstvit limonádou nebo pivem a k tomu zakousnout zdarma buřty, které si sám opekl na ohni. Dalším stanovištěm byla pohyblivá kláda, kterou nebylo rozhodně jednoduché zdolat. Stejně tak, nebylo snadné překonat několik slack lines v různých výškách, které byli nataženy mezi stromy. Ve čtrnáct hodin proběhla ukázka, kde záchranáři předvedli, jak pomocí lanových technik evakuují paraglidistu z koruny stromu. Dvakrát během dne mohli návštěvníci shlédnout ukázku našich kynologů, kteří se svými svěřenci předvedli své dovednosti včetně vyhledání a základní poslušnosti.

Druhou z těchto ukázek zakončili jízdou psovoda se psem na 85 metrů dlouhé lanovce, která byla po celý den nejvytíženější atrakcí a stála se na ni dlouhá fronta. Za absolvování vybraných stanovišť byli účastníci odměnění drobným upomínkovým předmětem. Program ukázek byl ukončen odpálením dýmovnice. Svůj stánek zde měl i Tým silniční bezpečnosti s prezentací bezpečného chování v silničním provozu a ukázkou reflexních prvků.

Mnozí návštěvníci, si jistě také užili bohatý doprovodný program, který zajistila obec Loučná nad Desnou. Kulturní dům Skleník nabídl výstavu ručních prací, tvoření z přírodních materiálů a později kvůli počasí i vystoupení bubeníku Jumping Drums. V okolí zámecké kaple byl jarmark s regionálními produkty a občerstvením. V odpoledních hodinách na velkém pódiu zahrál V- Band Velké Losiny v podvečer měla vystoupení a křest své nového CD „Není to špatný“ kapela Anna Lukášová & Litera.

Za horskou službu bych velmi rád moc poděkoval všem členům Horské služby a jejich rodinným příslušníkům, kteří nám na akci pomáhali, také sponzorům, jejichž dary nám velmi usnadnili realizací zábavného dne, v neposlední řadě i obci Loučná nad Desnou za možnost využít zámecký park pro naše aktivity a především všem návštěvníkům, za to, že přišli i když nebylo úplně hezké počasí.

Roman Fišnar, Horská služba Jeseníky