logo

Týmy záchranářů ošetřovaly v Beskydech dva členy policejní hlídky, které při výkonu služby zasáhl blesk

Moravskoslezský kraj - 27.7.2020

Posádky ZZS MSK zasahovaly v neděli 26. července odpoledne u závažné události na Frýdecko-Místecku. Před sedmnáctou hodinou byl operátorům záchranné služby nahlášen zásah člověka bleskem, a to v terénu Beskyd, v lokalitě Staré Hamry. Na místo neprodleně vzlétl vrtulník LZS, vyjela posádka RZP z Frýdlantu nad Ostravicí a záchranáři požádali o spolupráci horskou službu.

Týmy ZZS ošetřovaly dva členy policejní hlídky, které při výkonu služby zasáhl blesk. Jeden z nich, čtyřiatřicetiletý muž, byl energií blesku odhozen a pravděpodobně ztratil na nějakou dobu vědomí. Později však dokázal začít poskytovat první pomoc svému kolegovi. O rok starší muž byl po události v bezvědomí, patrně u něj došlo také k selhání krevního oběhu.

Vrtulníku LZS se podařilo přistát na místě události, i když počasí v oblasti bylo stále bouřkové. Pacient byl dále v bezvědomí, ale s pravidelnou srdeční akcí. Jeho stav však zůstával život ohrožující. Zasahující lékař u něj při vyšetření zjistil popáleniny v oblasti trupu, horní i dolní končetiny. Záchranáři zahájili poskytování přednemocniční neodkladné péče, včetně intubace a přístrojem řízené ventilace. Náročné ošetření zraněného musela posádka vrtulníku zvládnout ve velmi krátkém čase. Bouřková aktivita v okolí totiž zesílila a v případě prodlevy hrozila nemožnost startu vrtulníku. Ohrožen by tak byl rychlý transport postiženého do nemocnice. Leteckým záchranářům se však podařilo přepravit jej a předat do další péče urgentního příjmu FN Ostrava.

Druhý z mužů jevil lehčí známky zasažení bleskem. Po nezbytném vyšetření a ošetření na místě zásahu jej pozemní posádka ZZS transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, kde byl předán na oddělení centrálního příjmu.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK