logo

Vteřina nepozornosti, podcenění situace a pak už jen pláč, bolest, časově náročné léčení a mnohdy trvalé následky…

Středočeský kraj - 29.4.2021

V letošním roce už středočeští záchranáři zaznamenali 43 případy, kdy vyjeli na pomoc popáleným/opařeným dětem ve věku do 10 let.

Vloni bylo takových případů 108. Tento rok se zatím ve všech případech jednalo o pacienty v kojeneckém a batolecím věku. U tak malých dětí už je 5 procent zasaženého povrchu těla vážné poškození zdraví.

Většinu případů spojuje nepozornost dospělé osoby, podcenění situace, rychlost a takřka nepředvídatelnost pohybu dětských ručiček, které si letos například sáhly na rozpálené sklo krbových kamen, ponořily se do talíře s omáčkou či se ze zvědavosti dotkly rozpálené plotny. Z pohledu statistiky jsou však největším nebezpečím káva a čaj, které mají „na svědomí“ 16 opařených dětí.

Každý rodič by měl nyní po přečtení zpytovat svědomí, zda i on nepodceňuje možnosti svého potomka dosáhnout na hrneček s čerstvě uvařeným čajem/kávou.

Pravidla prevence opaření/popálení batolete nejsou složitá:
1. Zamezit dítěti přístupu k přímému zdroji tepla (kamna, přímotop, sporák,…)
2. Překontrolovat teplotu vody před každým koupáním.
3. V přítomnosti dítěte vařit na vzdálenějších plotýnkách.
4. U varné konvice protáhnout kabel tak, aby si nemohlo batole konvici stáhnout.
5. Zajistit na stole ubrus proti pohybu.
6. Nenosit dítě v jedné a vroucí nápoj v druhé ruce, protože stačí jeden dobře mířený pohyb buclaté ručky a neštěstí je na světě.

Samozřejmě jsou situace, kterým nedokážete ani při maximální opatrnosti zabránit, ale velkému počtu úrazů se zabránit dá.

Pokud i přes všechna opatření dojde k opaření, svlékněte oblečení, které je nasáté vroucí tekutinou, a začněte postižené místo chladit studenou vodou (ne ledovou). Vyhledejte lékařskou pomoc/volejte linku 155.

(Foto je pouze ilustrační.)

Monika Nováková tisková mluvčí ZZS SČK