logo

Výcvik jihočeské LZS na záchranu z vodní hladiny s využitím vrtulníku a lanového podvěsu

Jihočeský kraj - 17.6.2022

Začátkem měsíce proběhl další z pravidelných výcviků speciálních záchranných prací Letecké záchranné služby JčK, tentokrát se zaměřením na záchranu z vodní hladiny s využitím vrtulníku a lanového podvěsu. Nácvik probíhal na řece Vltavě nad jezem u malé vodní elektrárny v Plané u Českých Budějovic.

Hlavním cílem tréninku bylo zvýšení úrovně připravenosti, dosažení efektivní a bezpečné součinnosti posádky LZS ve specifických podmínkách záchrany z vodní hladiny. Evakuace osob z tekoucí vodní plochy za pomoci vrtulníku je náročná na přesnou koordinaci spolupráce pilota, leteckého záchranáře – vysazovače na palubě stroje a leteckého záchranáře na dolním konci lanového podvěsu. Tyto činnosti vyžadují značné zkušenosti a profesionalitu celého týmu.

Vlastní plnění letových úloh spočívalo v transportu záchranáře na podvěsovém laně k zachraňované osobě, její upevnění/umístění do záchranné smyčky, a krátký transport v nízké výšce nad vodní hladinou na nejbližší pevnou plochu. Letečtí záchranáři ZZS JčK se průběžně střídali na pozicích palubního vysazovače a záchranáře na laně pod vrtulníkem.

Během příprav cvičení navázala Letecká záchranná služba JčK spolupráci s Vodní záchrannou službou, místní skupinou z Českých Budějovic. Poděkování patří vodním záchranářům, kteří se v rámci výcviku ochotně zhostili nelehké úlohy figurantů – tonoucích.

Velké poděkování patří zejména majitelům přilehlých pozemků a Povodí Vltavy s. p., bez jejichž vstřícnosti a souhlasu by výcvik takového rozsahu nebylo možné realizovat.
Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-13 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-12 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-11 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-10 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-9 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-8 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-7 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-6 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-5 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-4 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-3 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-2 Vycvik-LZS-Krystof-13-zachrana-z-vodni-hladiny-1

Zdroj: ZZS Jihočeského kraje