logo

Nehoda při Sprint & Tuning srazu na letištní ploše v Jindřichově Hradci prověřila všechny složky IZS, naštěstí jen cvičně

Jihočeský kraj - 24.6.2022

Na letišti v Jindřichově Hradci se dne 22.6.2022 ve večerních hodinách uskutečnilo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Jeho námětem byl střet dvou osobních vozidel během závodu na Sprint & Tuning srazu a jejich vymrštění do prostoru diváků. V důsledku nehody dochází ke zranění 28 osob.

měrem cvičení bylo prověření součinnosti složek IZS na všech úrovních řízení při společném zásahu u nehody s velkým počtem zraněných. Členové výjezdových skupin a zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) procvičovali především postupy řízení zdravotnického zásahu u mimořádné události (MU) s hromadným postižením osob prostřednictvím Vedoucího zdravotnické složky, Vedoucího lékaře a Vedoucího odsunu.

Mezi plněné úkoly našich záchranářů patřilo nejen roztřídění zraněných a zajištění odborné přednemocniční neodkladné péči, ale také spolupráce se členy ostatních základních složek integrovaného záchranného systému a správná komunikace se zdravotnickým operačním střediskem.

Důraz byl kladen na maximální reálnost zásahu s ohledem na rozmístění a množství dostupných sil a prostředků jednotlivých složek IZS.

Cvičení se zúčastnilo osm výjezdových skupin ZZS JčK včetně Letecké záchranné služby JčK a vozidla pro řešení následků MU. Dále spolupracovali příslušníci Hasičského záchranného sboru JčK, Policie ČR a figuranti z řad studentů Střední zdravotnické školy Jindřichův Hradec. Na celý průběh dohlíželi pracovníci krizového řízení ZZS JčK a vedoucí pracovníci všech zúčastněných složek IZS.

Praktické nácviky mimořádných událostí pro záchranáře znamenají cennou zkušenost a možnost připravit se na efektivní zvládnutí skutečných situací s nimiž mohou být ve své praxi konfrontováni.

Bc. Petra Kafková tisková mluvčí ZZS Jihočeského kraje