logo

Záchranáři zasahovali na Rokycansku u letecké nehody, den předtím i u Nového Města nad Metují

Plzeňský kraj - 3.8.2022

K leteckým neštěstím vyjíždí zdravotničtí záchranáři výjimečně. K jednomu z nich 2. 8. 2022 došlo na Rokycansku. Pilot bohužel zahynul.

Bezmotorový větroň se zřejmě pokusil nouzově přistát na silnici mezi obcemi Osek a Rokycany. Pilot mladšího středního věku však manévr, odehrávající se jen několik set metrů od sportovního letiště v Rokycanech (LKRY), bohužel nezvládl, následoval pád kluzáku a jeho náraz do osobního vozu Škoda Octavia, ve kterém cestovali dva dospělí a dvě děti.

Na místo neštěstí okamžitě vyrazily dvě výjezdové skupiny ZZS PK z Rokycan, Letecká záchranná služba AČR a také policisté a hasiči. Pilot letounu bohužel utrpěl velmi závažná mnohočetná zranění, kterým na místě podlehl. V osobním vozidle naštěstí nikdo zraněn nebyl. Celý případ si převzal krom policie také Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Nehoda se stala v úterý 2.srpna v půl páté odpoledne.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: HZS, Krimi-plzen

U podobné nehody zasahovali 1. 8. 2022 královéhradečtí krajští záchranáři. Jejich dvě výjezdové skupiny vyjížděly na pomoc devatenáctileté ženě do Nového Města nad Metují. Pilotka se zřítila s bezmotorovým kluzákem z velké výšky nedaleko místního letiště. Po příjezdu na místo nehody záchranáři zjistili, že žena utrpěla velmi vážná mnohočetná poranění a museli ihned zahájit rozšířenou resuscitaci. Přes veškeré úsilí všech zúčastněných, trvající více než půl hodiny, se výjezdovým týmům nepodařilo obnovit srdeční činnost mladé ženy. Zasahující lékař proto musel konstatovat její úmrtí na místě nehody.

letec 1

letec 2

letec 3

 

 

Ivo Novák tiskový mluvčí ZZS KHK