logo

Scéna jak z natáčení hororového filmu se naskytla složkám IZS v Kunovicích

Zlínský kraj - 21.11.2022

Scéna jak z natáčení hororového filmu se 16. 11. v noci naskytla nejprve osádce Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a později přivolaným našim jednotkám, a to v bytovém domě v areálu Nového dvora u města Kunovice. Co se vůbec stalo?

V bytovém domě byl odpojen přívod proudu. Jeho obyvatelé tuto nepříjemnost vyřešili instalací elektrocentrály v suterénu domu bez dalších opatření. Zplodiny spalin z elektrocentrály tak pronikaly do všech prostor domu. Asi po týdenním používání jedna z obyvatelek přivolala zdravotníky, protože její dítě trpí nevolností. Zdravotníci po příjezdu zjistili, že už větší část obyvatel domu má příznaky otravy a začínají posedávat a polehávat ve společných prostorech domu. Po oznámení události v 22:18 hodin byl vyhlášen požární poplach profesionální jednotce ze stanice Uherské Hradiště. Po našem příjezdu už vykazovalo 20 osob příznaky otravy oxidem uhelnatým a většina z nich polehávala na schodech i chodbách. Byla naměřena koncentrace oxidu uhelnatého, překračující 400 ppm. Velitel zásahu požádal o příjezd dalších vozidel s kyslíkovými lahvemi. V 22:36 hodin byl proto vyhlášen poplach i dobrovolné jednotce města Kunovice. Na místě jsme tak měli celkem 3 automobilové cisterny, které měly ve vybavení dostatečné množství kyslíkových lahví, a také jeden dopravní automobil pro případný odvoz zraněných osob.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Následně přijely další sanitní vozy, ale také další hlídky Policie České republiky, protože bylo potřeba zmírnit napjatou atmosféru.

Prováděli jsme odvětrání bytového domu. Zároveň jsme pomáhali s přenosem osob do sanitek.
Sanitky následně převezly do nemocnice celkem 14 osob.

O události bylo informováno vedení města Kunovice, hejtman Zlínského kraje, operační středisko generálního ředitelství HZS České republiky, řídící důstojník pro územní odbor HZS Uherské Hradiště i řídící důstojník HZS Zlínského kraje a zástupce Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Po odvětrání domu a po opětovném kontrolním měření byla zjištěna nulová koncentrace oxidu uhelnatého. Ve 23:41 hodin bylo místo události předáno Policii České republiky, uvedli hasiči HZS ZLK.


ZZS ZLK: To, co se zprvu jevilo jako běžný výjezd, se během několika minut změnilo v rozsáhlý zásah všech složek integrovaného záchranného systému a další mimořádnou událost pro Zdravotnickou záchrannou službu.
Posádka ZZS_ZK vyjížděla krátce po 22. hodině na tísňovou výzvu do bytového domu v areálu Nového dvora u města Kunovice. Bezprostředně po příjezdu na místo však naši záchranáři zjistili, že situace na místě je daleko vážnější, než bylo původně hlášeno. Část obyvatel domu vykazovala známky otravy oxidem uhelnatým. Okamžitě byli osloveni hasiči a společně s tím byly na místo vyslány i další výjezdové posádky.

Do zdravotnického zařízení byl převezen větší počet osob. Mezi nimi se nacházeli také nezletilí. Stav pacientů naštěstí nebyl v době převozu do nemocnice vážný. Pacienti byli převezeni do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Uherskohradišťské nemocnice.

Na místě zasahovalo velké množství výjezdové techniky. Konkrétně se jednalo o dva vozy rendez-vous a dva vozy rychlé zdravotnické pomoci. K vozům ZZS_ZK se přidaly také dva převozové sanitní vozy.

Za spolupráci děkujeme i zbylým složkám IZS, které se zásahu účastnily.