logo

Hromadná intoxikace oxidem uhelnatým v Opavě

Moravskoslezský kraj - 18.1.2023

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje zasahovala v úterý 17. ledna vpodvečer u hromadné otravy oxidem uhelnatým v Opavě.

Krajští operátoři přijali před sedmnáctou hodinou informaci o dvou postižených osobách. Na místě události však nakonec zasahovaly všechny opavské posádky a jedna hlučínská, celkem tři zdravotnické a dva lékařské týmy.

Záchranáři po příchodu zjistili vysokou hladinu nebezpečného oxidu uhelnatého, který zřejmě unikal z plynového kotle. Z prostor bytu vynesli tři zasažené osoby, všechny v bezvědomí a ohrožení života.

Nejvážnější byl stav třináctiletého chlapce, kterého musel zasahující lékař zaintubovat a převést na přístrojem řízenou ventilaci. Po dalších nezbytných opatřeních byl transportován do ostravské Fakultní nemocnice, a to na oddělení resuscitační péče.

Osmatřicetiletá žena i o rok mladší muž nabyli během poskytování přednemocniční neodkladné péče vědomí. Posádky jim podaly kyslík, zajistili žilní vstupy a aplikovaly léky. Čtvrtým pacientem byl šestnáctiletý chlapec, který se zplodin nadýchal, avšak zůstal při vědomí a jeho stav nebyl vážný. Dospělí i chlapec byli po ošetření přepraveni do opavské Slezské nemocnice a předáni na interní, respektive dětské ambulanci.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK