logo

Vážně zraněný po výbuchu kotle na Bruntálsku

Moravskoslezský kraj - 19.3.2023

Dne 18. 3. 2023 ve večerních hodinách zasahovaly tři posádky záchranářů ZZS MSK v Ondřejově na Bruntálsku.

Informaci o výbuchu kotle na tuhá paliva a následném požáru přijali operátoři na tísňové lince pět minut před půl desátou. Ke zraněnému vyjela lékařská a zdravotnická posádka z Rýmařova a současně vzlétl vrtulník z Ostravy. První vozidlo se zdravotníky bylo na místě události do šesti minut od volání na linku 155.

Záchranáři ošetřovali třiatřicetiletého muže s popáleninami druhého až třetího stupně v oblasti obličeje a končetin. S ohledem na zasažení dýchacích cest požárem a zplodinami hoření jej lékař uvedl do umělého spánku a provedl zajištění dýchání pomocí intubace a přístroje. Po ošetření popálených ploch byl muž za stálého podávání léků a infuzních roztoků vrtulníkem transportován na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Ostravě.


Záchranáři zasahovali v MSK od začátku roku již u půldruhé desítky popálených dětí

Popáleniny jsou poranění tkání vzniklá kontaktem s vysokou teplotou, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo plynem. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít velmi vážné následky, přičemž vyžadují komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Jde přitom o velmi časté úrazy. Jen v Moravskoslezském kraji zasahovaly týmy záchranné služby od začátku roku 2023 již u téměř čtyř desítek takto zraněných. Ve více než třetině případů se přitom jednalo o děti.

Značně ohroženou skupinou jsou především děti útlého věku, které si díky neschopnosti odhadnout následky svého jednání a vlastní nezkušenosti, přivodí takové poranění velmi snadno. V Moravskoslezském kraji to bylo od začátku ledna dvanáct dětí ve věku do tří let a několik dalších starších. Nejčastějšími příčinami bolestivých popálenin přitom bývají převržené talíře s horkou polévkou, či hrnce s vodou, hrnky s horkým čajem nebo kávou, stejně jako horké plotny a kamna.

Další událost se odehrála ve středu 15. března na Novojičínsku. Jeden a půl letá dívenka se opařila horkým čajem. Utrpěla přitom popáleniny hrudníku, břicha a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péči ji vrtulník transportoval do ostravského popáleninového centra.

Zejména u malých dětí jsou naprosto nezbytná preventivní opatření – především udržovat dítě z dosahu horkých a nebezpečných předmětů a mít jeho pohyb neustále pod dohledem. Mnohdy však stačí jen krátká chvíle nepozornosti pečující osoby k tomu, aby si dítě bolestivé poranění v nestřeženém okamžiku způsobilo.

Tým zdravotnické záchranné služby zasahoval dále 16. března odpoledne, spolu s hasiči a policisty, u tragického požáru ve Frýdku-Místku. Informaci o události přijali krajští operátoři před sedmnáctou hodinou.

Posádka ZZS již nemohla pomoci jednapadesátiletému muži, který se nacházel uvnitř domu. Následkům požáru podlehl před jejich příjezdem.

Ošetřena byla o dva roky mladší žena, která jevila známky interních obtíží. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče ji záchranáři ponechali na místě události, její transport do zdravotnického zařízení nebyl nutný.


Bc. Ladislav Lang
zastupující tiskový mluvčí ZZS MSK

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK