logo

VIDEO: Moravskoslezští záchranáři chystají do provozu velkokapacitní sanitní automobil Volvo, dodal ho Fosan

Moravskoslezský kraj - 21.11.2023

V těchto týdnech jsou v plném proudu přípravy na zprovoznění nového sanitního automobilu, který bude sloužit v Moravskoslezském kraji.

Jde o speciální velkokapacitní vozidlo VOLVO FL8 4×4, určené pro plnění speciálních úkolů. Celková hodnota automobilu je 8 824 700,- Kč, z čehož větší část (5 138 804,-) byla uhrazena díky dotaci z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Nákladní vozidlo je v rámci ZZS MSK jedinečné nejen svými rozměry – délkou téměř osmi metrů, výškou více než tři a půl metru, či hmotností 9,5 tuny, ale také určením. Využíváno bude nejen při událostech velkého rozsahu a mimořádného charakteru, ale například také při hromadných sportovních a společenských akcích. Poskytne zázemí pro poskytování přednemocniční neodkladné péče, s možností rozšíření a napojení dvou nafukovacích stanů. Umožní osvětlení místa události – stálý zdroj energie zajišťuje mobilní elektrocentrála. Sloužit může rovněž jako evakuační vozidlo, a to sedících i ležících pacientů, až osmi osob. Díky velmi dobré průchodnosti terénem a úpravě 4×4 bude k dispozici i v nepříznivém terénu.

Jeho vybavení zahrnuje komunikační techniku, transportní prostředky, stejně jako přístrojové vybavení – ventilátory, defibrilátory, sady pro zajištění popálenin a inhalačních traumat, ošetření dětských pacientů, či intoxikací a další materiál.

Řízení automobilu bude svěřeno vybrané skupině zkušených řidičů záchranné služby, kteří mají rutinní praxi v řízení návěsových nákladních vozidel. Kondiční jízdy s vozidlem, jehož základnou bude stanoviště Ostrava-Jih, byly již zahájeny. Automobil bude slavnostně uveden do provozu 15. prosince.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK