logo

Posádky RV (rendez-vous) ve Slavičíně a Uherském Hradišti jezdí v nových Seatech Tarraco

Zlínský kraj - 12.2.2024

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje těmito dvěma auty nahradila vozidla tovární značky Škoda Yeti z roku 2017.

Jejich pořízení včetně nezbytných úprav a zástaveb přišlo na 4,23 mil. Kč, z toho 1,78 mil činila dotace z ministerstva zdravotnictví, téměř 2,4 mil. Kč byla dotace z Fondu zábrany škod, zbytek hradila Zdravotnické záchranná služba Zlínského kraje z vlastních zdrojů.

„K obměně vozového parku dochází pravidelně a postupně. Díky plánu obnovy se nám auta, která jsou pro posádky zdravotnické záchranné služby klíčová, daří udržet na velmi dobré úrovni. Například do konce roku ještě očekáváme dodávku 19 sanitek,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Auta značky Škoda Yeti, která doteď jezdila ve Slavičíně a Uherském Hradišti, záchranka nevyřazuje, ale přesunula je mezi své zálohy, kde nahradila starší auta z roku 2013.

V souladu s příslušnou vyhláškou je nové auto pro posádky RV žluté barvy s retroreflexním polepem, vestavbou pro uložení zdravotnického materiálu, světelným a zvukovým výstražným zařízením a zařízením pro komunikaci a přenos dat. V souvislosti s provedenou zdravotnickou vestavbou jsou ve vozidle pouze tři místa k sezení.

Seat Tarraco pohání dvoulitrový vznětový motor o výkonu 147 kW, který se přenáší prostřednictvím sedmistupňové automatické převodovky na všechna čtyři kola. V současném vozovém parku jde o největší vozidla pro RV výjezdy, když celková délka je 4735 mm a šířka 1839 mm. Stejné auto už několik měsíců slouží posádkám RV v Rožnově pod Radhoštěm.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje disponuje dohromady 13 vozidly pro systém rendez-vous. Nové RV vozidlo se pro letošní rok plánuje také pro výjezdovou základnu ve Vsetíně.


Co je systém rendez–vous?

V místě události zasahuje dvoučlenná posádka RV (lékař a řidič záchranář) ve vybraném osobním nebo terénním autě a posádka RZP (rychlá zdravotnická pomoc) v sanitním voze, který je uzpůsoben pro transport pacienta. Obě skupiny se setkávají v místě události. Pokud to umožní zdravotní stav pacienta, je po ošetření transportován posádkou RZP do zdravotnického zařízení, zatímco lékař zůstává k dispozici v daném regionu pro další tísňovou výzvu.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková tisková mluvčí ZZS Zlínského kraje