Jedná se o ocenění zdravotnických záchranných služeb za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou, které připravila Iniciativa Angels ve spolupráci s mezinárodní pracovní skupinou odborníků pro iktovou péči.
Diamantová cena, kterou převzal náš záchranář Marek Krejčí v Kodani, je ve své kategorii nejvyšší možná.
Hlavním cílem programu je podpořit monitorování poskytované kvality péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, mít k dispozici nástroj zlepšující komunikaci mezi záchrankami a iktovými či komplexními cerebrovaskulárními centry, včetně podpory zpětné vazby.
„Jedná se o evidenci pacientů do formuláře pro sběr dat, na základě kterého pak probíhá vyhodnocení. Zpracování dat není úplně snadné, je třeba sledovat klíčové parametry, ať už je to čas strávený posádkou na místě, doba transportu či anamnéza s uvedenými detaily pravidelné medikace a dalších onemocnění. Ocenění patří především mým kolegům, kteří poskytují vysoce specializovanou péči, jež pomáhá zachraňovat životy,“ říká Marek Krejčí, který se podílí na spolupráci v rámci Angels Initiative.
A co tedy z diamantového ocenění vyplývá? Péče o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou v Jihomoravském kraji je nastavena velmi dobře, funguje mezioborová spolupráce mezi záchrankou a iktovými či komplexními cerebrovaskulárními centry při nastavování metodických postupů i v reálném provozu. Posádka, která pečuje o pacienta s cévní mozkovou příhodou, k němu přistupuje v souladu s nastavenými standardy. Důležitý je princip přístupu „čas je mozek“. Tedy čím dříve se pacientovi dostane definitivní léčby, tím větší šanci bude mít na návrat do normálního života.