logo

Někde sanitkou, jinde žebřiňákem anebo pěšky – výběrová řízení na nové vozy našich záchranných služeb pro tento rok

ČR - 11.9.2017

Přinášíme vám malý přehled ukončených, probíhajících a dokonce i jednoho zrušeného výběrového řízení na pořízení nových sanitních vozidel pro jednotlivé krajské ZZS včetně hlavního města Prahy. Nikoho nepřekvapí jistě účast tradičních domácích výrobců sanitek, prvně na náš trh proniká i další zahraniční producent, ale ne všude je vše jen sluncem zalité, v hlavním městě bylo výběrové řízení na tolik potřebné nové sanitky zrušeno.

Podívejte se tedy, jak to bude dle veřejně přístupných dokumentů v jednotlivých krajích ČR ohledně nových sanitek RZP/RLP vypadat:

ZZS Jihočeského kraje uzavřela prostřednictvím kraje v červnu 2017 smlouvu na dodání dvou nových sanitek, z toho jedné převozové za cenu 1.390.967,-Kč včetně DPH a druhé RLP/RZP na podvozku VWT6 4×4 v hodnotě 3.435.795,-Kč včetně DPH. Jejich dodavatelem bude FD Servis Praha.

ZZS Jihomoravského kraje poptává 10 nových sanitek kategorie B v celkové hodnotě 19.500.000,-Kč bez DPH. Výběrové řízení je nyní ve fázi posuzování nabídek.

ZZS Karlovarského kraje již v červnu uzavřela kupní smlouvu na pořízení celkem 5 nových sanitek kategorie C.  Vozidla budou na podvozku VW Transporter T6 s pohonem 4×4 a celkovou maximální hmotností 3500kg. Jejich dodání je smluvně stanoveno na dobu 7 měsíců od podpisu kontraktu a nabídková cena je 15.237.046,-Kč včetně DPH. Dodavatelem sanitek je FD Servis Praha.

ZZS Královéhradeckého kraje poptává nabídku na 4 nové sanitky, výběrové řízení je nyní ve fázi hodnocení nabídek. Nové sanitky mají být v celkové hodnotě 8.099.174,-Kč bez DPH a jak je zřejmé z veřejně dostupných informací o tomto výběrovém řízení na webu profilu zadavatele, tedy ZZS HKK, požadavky zadavatele se nelíbí jednomu z možných účastníků/dodavatelů podvozku, konkrétně zástupci značky FORD, který tvrdí, že technická specifikace je pro jeho podvozky Custom a Transit diskriminační, leč ZZS HKK na požadavcích, vypracovaných na základě zkušeností a praxe z provozu ve specifických oblastech kraje, trvá, což je logické. Trochu to připomíná aféru u ZZS Olomouckého kraje, kdy se FORD domáhal zrušení výběrové řízení, což se nakonec stalo, tak uvidíme, jak to u královéhradecké ZZS dopadne, zdali budou mít auta, nebo žebřiňáky.

ZZS Kraje Vysočina uzavřela poslední červencový den smlouvu na dodávku 8 kusů nových sanitek kategorie B s firmou FOSAN. Sanitky budou postaveny na podvozku VW T6 4Motion a jejich dodání se uskuteční dl smlouvy do 31. 3. 2018. Hodnota zakázky je 20.520.932,-Kč včetně DPH.

ZZS Moravskoslezského kraje uzavřelo hned dvě smlouvy v rámci dělené zakázky na dodávku nových sanitek. První částí je pořízení 5 kusů sanitek na tzv. silničním podvozku. Jejich vysoutěženým dodavatelem je firma BAUS-AT a jedná se o její první dodávku sanitních automobilů do ČR. Budou to sanitky kategorie B na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 319 s pohonem 4×2 v celkové hodnotě kontraktu 15.223.288,-Kč včetně DPH. Druhou částí jsou sanitky kategorie B s pohonem 4×4, ty vysoutěžila firma FOSAN. Dodány budou na podvozcích VW T6 4Motion (2 kusy) a Mercedes-Benz Sprinter 319 4×4 (3 kusy) za cenu 14.547.129,-Kč včetně DPH. Smluvní lhůta pro dodání je u obou výrobců stanovena na nejpozdější termín 31. 3. 2018.

ZZS Olomouckého kraje pro letošní rok plánuje pouze jednu novou sanitku (nové od Profile byly dodány z minulé zakázky a předány k užívání na jaře tohoto roku, viz tento článek). Bude se jednat o vozidlo VW Transporter T6 4Motion, jeho dodavatelem je SICAR. Pořízeno bude z fondu zábrany škod za cenu 1.984.967,-Kč včetně DPH. Smlouva byla uzavřena v červenci, sanitka se dodá do konce roku 2017.

ZZS Pardubického kraje získá 4 nové sanitky kategorie B, jejich výrobcem byl vysoutěžený SICAR za celkovou cenu 8.391.040,-Kč včetně DPH. Vozidla budou na podvozcích VW T6 4Motion a smlouva byla uzavřena v květnu letošního roku s dodacím termínem 5 měsíců od jejího podpisu.

ZZS Plzeňského kraje letos vysoutěžila dvě nové sanitky kategorie B, jejich dodavatelem je firma SICAR. Budou postaveny na podvozcích VW T6 4Motion za cenu 4.557.586,- včetně DPH/za oba vozy. Smlouva byla podepsána v květnu 2017, termín dodání je do 5 měsíců od podpisu.

Za zmínku jistě stojí skutečnost, že plzeňská krajská záchranka uzavřela s firmou SICAR ještě smlouvu na dodání 3 kusů vozidel pro lékaře v setkávacím systému. Bude se jednat o automobily Škoda KODIAQ, každý za cenu 1.288.529,-Kč včetně DPH, a při jejich slavnostním předávání nebude naše redakce samozřejmě chybět. Jinak nové vozy pro RV systém pořídily i další záchranky, jen se o nich nezmiňujeme.

ZZS hlavního města Prahy, dále jen ZZS HMP, vyhlásila výběrové řízení na až 30 kusů nových sanitek. Přihlásila se do něj dvojice firem, tradiční Mercedes-Benz, dodávající sanitky KOV Velim a BAUS-AT. Minulý týden pražská záchranka zveřejnila informaci, že toto výběrové řízení bylo zrušeno. Proč, to se dočtete ZDE. Jak je psáno výše, že někde budou mít nové sanitky, jinde žebřiňáky, tak v Praze vůbec nic. Tedy do doby, než bude vyhlášeno nové výběrko, které snad už někdo vyhraje. Vozový park ZZS HMP stárne a je značně opotřebovávaný v nelehkém provozu metropole, tak záchranáři potřebují nové sanitky jako sůl.

Zlínský, Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj letos buďto pořizoval pouze vozy pro lékaře v setkávacím systému, případně zakázku na velké sanitky bude teprve řešit, ale někde se nepořizovalo také třeba nic.