logo

Spolupráce zdravotnických záchranných služeb Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa

Liberecký kraj - 13.9.2014

V roce 1991 vznikl Euroregion Nisa jako první euroregion na tehdejší československé hranici. Zahrnuje východní okresy Saska – Bautzen a Görlitz, jihovýchod Dolnoslezského vojvodství a Liberecký kraj spolu se Šluknovským výběžkem. Je to terén pohnuté historie, žijí zde čtyři národy – Němci, Lužičtí Srbové, Poláci a Češi. Počet obyvatelstva je 1,6 milionů a rozloha 13 000 km2.

Spolupráce mezi záchrannými službami České republiky a Spolkové republiky Německo v oblasti Euroregionu Nisa začala v letech 1999 a 2000. V té době proběhl na obou stranách hranice certifikovaný jazykový kurz. Konalo se několik setkání pracovníků Územního střediska záchranné služby Liberec a Německého Červeného kříže ze Žitavy. Vypracovali jsme dvojjazyčný faxový protokol, který sloužil k vyžadování si pomoci z druhé strany. Dle potřeby se uskutečňovaly přeshraniční transporty nemocných.

Jako každý euroregion i Euroregion Nisa ustavuje expertní skupiny k rozvoji různých oborů. V roce 2004 byla založena expertní skupina EUREX – Přeshraniční krizová spolupráce, která spojuje složky Integrovaného záchranného systému Euroregionu Nisa. Členy této skupiny jsou zástupci hasičských záchranných sborů, zdravotnických záchranných služeb a útvarů krizové připravenosti na všech stranách hranice. Skupina si vzala za úkol, na základě Dohody o zřízení Fóra bezpečnosti pro území Euroregionu Nisa, vypracovat Zásahový dokument. Tímto dokumentem měly být vytvořeny předpoklady pro koordinovanou vzájemnou pomoc a spolupráci v oblasti odvracení ohrožení v případě mimořádných událostí. Dokument byl zpracován a jeho realizace byla potvrzena slavnostním přijetím Memoranda na zasedání Fóra bezpečnosti (FOR-BE-S) 14.6.2007 v Budyšíně. Tento projekt je v rámci přeshraniční spolupráce jedinečný, ale vzhledem k rozdílné krizové legislativě v jednotlivých zemích doposud nebyl realizován.

První mezinárodní konference zdravotnických záchranářů Euroregionu Nisa se uskutečnila 22. – 23. března 2007 v Piechowicích v Polsku. Na konferenci se zástupci jednotlivých zemí informovali o způsobech zabezpečení přednemocniční neodkladné péče a řešení mimořádných událostí. Stranou nezůstala ani otázka vzdělávání jak profesionálů, tak i občanů. Na závěr bylo přijato memorandum, které stanovilo další směr spolupráce záchranných služeb a nutnost konstituování samostatné expertní skupiny EUREX – Zdravotnické záchranné služby.

Ustavení samostatné skupiny EUREX – Zdravotnické záchranné služby bylo schváleno Presidiem Euroregionu Nisa v říjnu 2007 a ustavující plénum skupiny se sešlo 7. prosince 2007 v Žitavě. V této skupině jsou zastoupeni zdravotnické záchranné služby všech tří zemí. Vznik této skupiny je historický, protože se jedná doposud o první expertní skupinu, která se problematice zdravotnických záchranných služeb věnuje na celé hranici České republiky s Německem a Polskem.

Na ustavujícím zasedání skupiny byly stanoveny následující úkoly:

• vybudovat funkční spojení mezi zdravotnickými operačními středisky všech tří zemí.
• připravit základní faxový trojjazyčný formulář, který bude sloužit k vyžádání pomoci, transportu nemocného
• připravit přeshraniční transporty. Vzhledem ke značné migraci obyvatelstva je aktuální, aby vzhledem ke snazší jazykové komunikaci byli pacienti dopravováni do nejbližší nemocnice země svého původu.
• připravit projekt společného jazykového vzdělávání ve všech jazycích Euroregionu Nisa
• vybudovat společné prostředky pro řešení mimořádných událostí
• připravit Dohodu o spolupráci zdravotnických záchranných služeb za předpokladu respektování platné legislativy všech zemí

II. konference zdravotnických záchranných služeb se uskutečnila za aktivní účasti všech tří stran v říjnu 2008 v Piechowicích. Jednání konference bylo rozděleno do několika bloků. Tématy konference bylo ošetřování akutního koronárního syndromu, transporty nemocných mezi zdravotnickými zařízeními, srovnání kompetencí záchranářů a zdravotnických standardů. Na závěr jednání byla přijata Dohoda o spolupráci zdravotnických záchranných služeb Euroregionu Nisa. Dohoda definovala postupy jak poskytnout pomoc v příhraničí, určila síly a prostředky pro přeshraniční pomoc a stanovila další formy spolupráce. Při tvorbě této dohody jsme vycházeli ze stávající legislativy, tj. z mezinárodních dohod o spolupráci v rámci řešení mimořádných událostí. Předběhli jsme zde dobu, ale tato Dohoda poskytuje dobrý základ, ze kterého budeme vycházet při konkretizaci Rámcových mezistátních dohod. O text Dohody projevilo zájem jak Ministerstvo zdravotnictví České republiky, tak i velvyslanectví České republiky v Německu.

25. května 2009 se sešlo další zasedání zástupců Euroregionu Nisa-fórum bezpečnosti FOR-BE-S 2009 v polském Zhořelci. Byly projednány aktivity všech složek, které odpovídají za bezpečnost obyvatel regionu, tj. policie, hasičů a zdravotnických záchranářů. V závěrečném Memorandu je zdůrazněno, že je nutno dále prohlubovat spolupráci jednotlivých složek a tím i zvyšovat všech bezpečnost obyvatel.

Od roku 2008 jsme pracovali na společném projektu s polskými partnery. Reagoval na problémy v poskytování péče na společné hranici a navrhoval jejich řešení. Realizace projektu započala v červenci 2009. Měl dvě části – investiční – zakoupení sanitních vozů a neinvestiční, která měla zajistit skutečnou spolupráci a vzájemné poznání a tj. vznik kooperativní sítě zdravotnických záchranných služeb v rámci Euroregionu. Byl ukončen v červnu 2011. Celkové náklady byly 750 tisíc euro. Projekt byl vyznamenán v rámci oslav 20 výročí Euroregionu Nisa.

O naše aktivity projevily zájem i orgány Evropské unie, na jaře roku 2009 byla k nám vyslána televizní společnost z Bruselu, která pro potřeby Unie natočila pořad o výše zmíněném projektu.
Již v létě roku 2009 byla vytvořena pracovní skupina, která měla za úkol sledovat legislativní podmínky pro přeshraniční spolupráci a dávat podněty k nadřízeným složkám. Skupina se scházela pravidelně v rámci jednání odborných skupin, kde se též v rámci EUREX – ZZS projednávaly i problémy spolupráce na hranicích mezi Spolkovou republikou Německo, Českou republikou a Polskou republikou. Výsledky práce této skupiny jsou obsahem dokumentu „Legislativní podmínky přeshraniční spolupráce“, který byl schválen na kongresu v Hejnicích v roce 2011.

V dubnu 2010 se uskutečnila již třetí společná odborná konference, tradičně již v Piechovicích.:Hlavním výstupem konference byl pokyn, aby účastníci projektu oslovili české, polské i německé politiky s výzvou k urychlené práci na dalších mezinárodních smlouvách o vzájemné přeshraniční spolupráci záchranných služeb. V návaznosti na workshop vznikl návrh na vytvoření společného výukového centra zdravotnických záchranných služeb Euroregionu Nisa .

V červnu 2010 bylo společné cvičení záchranných služeb v Krásném lese na Frýdlantsku. Setkalo se s velkým zájmem politiků z obou stran hranice. Cvičení se zúčastnily zdravotnické záchranné služby z obou zemí, Hasičský záchranný sbor Libereckého a kraje a Policie České republiky. Všechny úkoly dané zadáním cvičení byly beze zbytku splněny a cvičení ukázalo, že spolupráce záchranných služeb v případě mimořádné události není problém. Cvičení mělo velkou publicitu ve sdělovacích prostředcích.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s nemocnicí ve Zhořelci a Záchrannou službou v Jelení Hoře upořádala ve dnech 28. a 29. dubna 2011 již čtvrtý mezinárodní kongres zdravotnických záchranných služeb. Konal se v Mezinárodním centru duchovní obnovy v Hejnicích a byl součástí oslav 20. výročí založení Euroregionu Nisa. Mimořádným hostem kongresu byl profesor. MUDr. Jiří Pokorný, DrSc., zakladatel oboru urgentní medicíny a medicíny katastrof v České republice. Tento velký člověk letos zesnul a další konference bude věnována jeho památce. Hlavním závěrem této konference je rozhodnutí všech účastníků, že vznik jednotné sítě zdravotnických záchranných služeb Euroregionu Nisa je základním přáním všech účastníků.

17. června 2011 se v Sienawce se uskutečnilo společné cvičení zdravotnických záchranných služeb Zhořelce, Jelení Hory a Liberce. Cvičení připravil Hasičský záchranný sbor z Bogatyně. Tématem cvičení byl požár a výbuch technických plynů v nemocnici v Sienawce. Cvičení, kromě zdravotnických záchranných služeb z obou stran hranice se účastnily i jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů regionu a policie Polské republiky. Díky rozdílnému zajištění mimořádných událostí v obou zemích je zřejmé, že při podobných událostech v tomto regionu bude vždy potřebná mezinárodní pomoc. Proto je nutno i nadále pořádat součinností cvičení a zvát kolegy z druhé strany hranice a při nich si vyměňovat zkušenosti.

4. dubna 2013 byla podepsána Rámcová dohoda o spolupráci záchranných služeb na hranicích České republiky s Bavorskem a Saskem. Nyní probíhají intenzivní jednání směřující ke vzniku konkretizačních dohod mezi kraji České republiky a partnery v Německu. Také naše pracovní skupina EUREX – ZZS se snaží přispět k úspěchu těchto jednání.

V rámci nového dotačního období Evropské unie bychom rádi připravili nový projekt. Našim snem je vybudovat Výukové a výcvikové centrum v oblasti Trojmezí, které by sloužilo k výcviku složek IZS Euroregionu Nisa, ale též k vzdělávání obyvatel.

Konečným cílem našeho snažení na společné hranici je vytvoření kooperativní sítě zdravotnických záchranných služeb v daném regionu, vedoucí ke zlepšení dostupnosti přednemocniční neodkladné péče ku prospěchu obyvatel a ke zvýšení pocitu jejich bezpečnosti.
Napsal: MUDr. Jiří Wachsmuth, Úsek pro krizové řízení a IZS ZZS Libereckého kraje