logo

V Horní Plané začala fungovat již 30. výjezdová základna záchranné služby v Jihočeském kraji, k přepravě na druhý břeh Lipna bude posádka využívat přívoz

Jihočeský kraj - 24.6.2015

Lokalitu v okolí Lipna od Černé až po Želnavu a Novou Pec a současně jižní část Boletického újezdu pokryje nyní Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje (ZZS JčK) ze své nové výjezdové základny v Horní Plané. K zásahům na protějším břehu přehrady bude navíc využívat místní přívoz. Její slavnostní uvedení do provozu se uskutečnilo v úterý 23. června.

„Tímto jsme splnili plán pokrytí lokality Lipenska výjezdovými stanovišti ZZS JčK tak, jak jsme si jej před několika lety vytvořili. Po Vyšším Brodě a Frymburku to završilo vybudování základny v Horní Plané. Pevně věřím, že bude znamenat výraznou pomoc pro zdejší obyvatele i tisíce turistů, kteří okolí přehrady pravidelně navštěvují,“ uvedla první náměstkyně hejtmana Ivana Stráská. Vyrostla za pět měsíců a vyšla na tři miliony Vybudování základny, která se nachází v areálu místního domova důchodců, trvalo od 15. ledna do 16. června letošního roku, tedy pět měsíců. K dispozici tu bude jedna sanita a dva záchranáři bez lékaře.

3

„Jedná se již o 30. stanoviště na jihu Čech, odkud sanity za pacienty vyrážejí. Náklady na jeho vybudování dosáhly tří milionů korun,“ řekl hejtman Jiří Zimola s tím, že od roku 2008 činil příspěvek pro ZZS JčK ze strany kraje, který je jejím zřizovatelem, již celkem 1,8 miliardy korun. Ředitel ZZS JčK Marek Slabý připomněl, že vzdálenost mezi dosavadními výjezdovými stanovišti ZZS JčK ve Frymburku a Volarech činí 40 kilometrů. „Proto jsme hledali optimální místo mezi nimi, které by tento prostor smysluplně zaplnilo a pomohlo nám zajistit lepší časovou dostupnost přednemocniční neodkladné péče v této oblasti. Což se nám v případě Horní Plané zcela podařilo. Zároveň jsme se dostali i na reálné dojezdové časy na protějším břehu Lipna a to zejména díky využití přívozu,“ doplnil Slabý.

Další, v pořadí již 31. výjezdová základna ZZS JčK, má začít fungovat v příštím roce ve Lhenicích na Prachaticku.