logo

Letecká výjezdová skupina z pražské Ruzyně bude fungovat jinak. Praha a Středočeský kraj podepsaly spolupráci.

Hlavní město PrahaStředočeský kraj - 27.4.2016

Letecká výjezdová skupina, která za pacienty vzlétá z Prahy-Ruzyně, je doplňkovou službou pozemních složek. Ročně bývá vyslána přibližně k 500 pacientům, z toho více než 80 procent vzletů se uskuteční do Středočeského kraje. Do vrtulníku, který provozuje Letecká služba PČR, zajišťovala zdravotnickou posádku a materiál ze svého rozpočtu doposud pražská záchranka. V loňském roce představovaly tyto náklady 12 milionů korun.

V březnu letošního roku byla podepsána smlouva o spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem, na základě které dochází k dohodě o sdílení vrtulníku a 50ti procentní finanční spoluúčasti obou krajů. Samotný vzlet vrtulníku bude možné nově aktivovat přímo ze zdravotnického operačního střediska středočeské záchranky.

„Je jasné, že záchrana života závisí často na každé vteřině, a pak by hranice města neměly hrát žádnou roli. Není podstatné, jestli se zasahuje v Praze, nebo ve Středočeském kraji a pokud toto memorandum pomůže zachránit lidské životy, pak má rozhodně smysl. Jsem přesvědčena, že spolupráce na úrovni záchranných služeb, může být dobrou inspirací i pro jiné bezpečnostní složky,“poznamenala primátorka Prahy Adriana Krnáčová, která se dnes ráno setkala u záchranářského vrtulníku s hejtmanem Středočekého kraje Milošem Peterou.

„Jsem velmi rád, že se několikaleté úsilí podařilo dotahnout do zdárného konce a spolupráce se začne realizovat. Přinese finanční úsporu našemu zřizovateli a rychlejší aktivaci vzletu pro pacienty,“ řekl ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

„Od letošního dubna na základě smlouvy, kterou jsem s paní primátorkou podepsal, provozujeme leteckou záchrannou službu společně. Středočeský kraj hradí polovinu nákladů. Počítáme s tím, že provoz Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje se zvýší až o několik milionů korun. Jsme připraveni tyto navýšené náklady zaplatit,“ říká hejtman Miloš Petera. Samotný provoz vrtulníku hradí na základě smlouvy s provozovatelem Ministerstvo zdravotnictví.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Vloni letecká záchranka startovala z pražského stanoviště celkem k 522 případům. Nejčastěji letečtí záchranáři zasahovali při dopravních nehodách. Zraněným na středočeských a pražských silnicích jsme vloni pomáhali více než 300 krát,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, který zároveň dodal, že o dohodu se pokoušely středočeská a pražská záchranka již několik let, ale teprve se změnou vedení pražské záchranky se podařilo vzájemnou smlouvu o spolupráci realizovat.

„To, že nyní provozujeme leteckou záchrannou službu společně, nesmírně zrychlilo poskytování pomoci. Doposud středočeští operátoři museli nejprve volat na pražský dispečink, tam se spojili s letištěm, a pak volali zpět. Nyní odpadla zbytečná, až několikaminutová prodleva. Naši záchranáři tak získali tolik potřebný čas, který může rozhodovat o životě zraněných,“ doplnil hejtman Miloš Petera.

TM ZZS SČK Petra Effenbergerová
TM ZZS HMP Jiřina Ernestová
Foto: Redakce/ZZS HMP/ZZS SČK