Zpravodajský server iDNES.cz přinesl dnes článek, zabývající se úmrtím seniorky po propuštění z nemocnice, ke kterému dle něj mělo dojít po vysazení ze sanitky dopravní zdravotnické služby Krajské nemocnice Liberec (dále jen DZS).
Jednalo se o pacientku, jenž byla z nemocnice propuštěna domů. Trpěla rakovinou plic v posledním stadiu s tím, že lékaři ukončili její léčbu. Rodina si jí proto chtěla na sklonku života vzít domů. Seniorka byla ve stavu, že dle rodiny potřebovala k dýchání kyslík. V sanitce na něj byla napojena, ale při vysazování před domem jeho zásoba došla a seniorka zemřela na místě. Dle vyhlášky musí mít vozidlo DZS zásobu v podobě 2l láhve, nic víc, nic méně. O náhradní láhvi předpisy nehovoří.
V článku se bohužel neuvádí, na jakou vzdálenost pacienta byla převážena, ani jaké množství kyslíku bylo v láhvi před cestou, případně jeho spotřeba při ní. Jistě je to politování hodná událost, ale pokud bylo ze strany DZS vše v pořádku, pak je problém zjevně jinde.
Pokud musela být žena napojena na kyslíku neustále, mělo to být řešeno. V tomto případě se zdá, že tomu tak nebylo. Pokud měla být na kyslíku, proč nebyl zajištěn na cestu ve větším množství, než jsou předpisem dané 2l? Samozřejmě za předpokladu, že doma měla nachystaný kyslík, když se nacházela ve stavu, že bez něj to nešlo.
Článek liberecké iDNES naleznete zde, pod tímto odkazem.