logo

Záchranáři varují: Vážných nehod hrozivě přibývá

Plzeňský kraj - 19.11.2018

Podzimní počasí přineslo na Plzeňsku až hrozivý nárůst počtu dopravních nehod. Krajští zdravotničtí záchranáři vyjíždí v současnosti prakticky denně na silnice k závažně poraněným i mrtvým.

Jen za poslední dva týdny došlo k několika nehodám s fatálními následky. Například k tragické čelní srážce na Bukováku u Klatov, kde zahynuli řidiči obou osobních aut, muž a žena středního věku. Hned další den pak přišel o život spolujezdec v osobním automobilu na výjezdu z Domažlic směrem na Havlovice. V pondělí 12. listopadu srazil osobní automobil a následně autobus devětačtyřicetiletého cyklistu, který předtím upadl z kola. I tento muž svůj boj o život prohrál. O den později pak teprve dvacetiletý student předjel na Rokycansku dvě vozidla, vyjel mimo vozovku a narazil do stromu. Utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Až neuvěřitelným způsobem vzrostl počet dopravních nehod s účastí chodců. V jeden den, 8. listopadu, došlo hned ke třem těmto událostem. Nejprve v Tachově vběhl za náklaďákem před osobní auto desetiletý školák, následně srazil osobní vůz devatenáctiletou ženu v Husově ulici v Plzni a o několik minut později přehlédla další auto sedmasedmdesátiletá seniorka před hlavním nádražím v Plzni. Všichni skončili se zraněním v nemocnici.

Další tři chodci byli vážně poranění v pátek 16. listopadu. Starší žena utrpěla nejprve zranění v Městě Touškově, další seniorku srazil osobní vůz u doudleveckého hřbitova v Plzni a zhruba čtyřicetiletý muž v tentýž den navečer vběhl přímo pod projíždějící vůz na Klatovské třídě v Plzni. Dva posledně zmíněné museli záchranáři transportovat na emergency Fakultní nemocnice v Plzni. Na urgentním příjmu tamtéž a v bezvědomí skončil také starší muž, který havaroval na elektrické koloběžce ve Štěnovicích. Černá série pokračovala i v sobotu, kdy došlo k nehodám v Kočově, Horní Lukavici a Uněšově.

Za většinou nehod přitom stojí nepozornost a nepřizpůsobení rychlosti povětrnostním podmínkám. I chodci by si měli uvědomit, že v mlze a za šera je jejich viditelnost rapidně nižší, nosit reflexní prvky a především se vždy rozhlédnout, a to i na přechodech pro chodce. Motoristům záchranáři doporučují zvolnit a zajistit si pokud možno co nejlepší výhled z vozidla důkladným očištěním skel.
„Už v autoškole nás učili, že automobil je jednou z nejnebezpečnějších zbraní. Vždyť následkem dopravních nehod zemře celosvětově přes milion lidí ročně(!), tedy více, než si vyžádají všechny současné válečné konflikty dohromady. Ve státech EU, které patří k nejvyspělejším, je to pak za rok 25 – 30 tisíc obětí. Přitom stačí jen větší rozvaha a méně spěchu, aby se mnohým nehodám dalo předejít,“ vysvětluje Vítězslav Sladký. „Každá tragická nehoda se podepíše nejen na rodinách obětí, ale i přeživších viníků, kteří jsou vystavení trestnímu stíhání i několikaletému zákazu řízení,“ dodává Sladký s tím, že nárůst nehod byl v posledních dnech a týdnech v Plzeňském kraji skutečně extrémní.

Vítězslav Sladký,
manager pro vnější vztahy a PR ZZS PK

ZZS Plzeňského kraje