logo

Pád lezkyně po selhání jištění na Hruboskalsku, letěl pro ní vrtulník

Liberecký kraj - 5.6.2021

Dvaatřicetiletá lezkyně se 3. června v podvečer po selhání jištění zřítila z výšky asi 7 metrů ze skály Dívčí ve skalních lokalitách Hruboskalska.

Krajský dispečink linky 155 k nehodě povolal našeho leteckého záchranáře a vrtulník Letecké záchranné služby Liberec kolem půl šesté.
img-20210603-wa0007
„Na místě nehody není vůbec žádné místo pro přistání, proto jsme s lékařem LZS ke zraněné slanili. Zjistili jsme, že žena utrpěla tržnou ránu na hlavě, a to i přesto, že měla horolezeckou přilbu. Závažnější se ale jevilo poranění páteře. Kromě toho měla mnoho dalších drobných oděrek,“ uvedl k záchranné akci Jan Dvořák, zasahující letecký záchranář Horské služby Jizerské hory.

Lékař LZS mladou lezkyni ošetřil a poté jí záchranáři umístili do vakuové matrace. „S pomocí členů Hasičského sboru, kteří k úrazu také dorazili, jsme jí pak na nosítkách donesli na silnici k čekajícímu sanitnímu vozu. V něm jsme zraněnou převezli k vrtulníku a poté jí transportovali na traumacentrum nemocnice v Liberci,“ doplnil Jan Dvořák.

Včerejší zásah byl jeden z těch, při kterých asistuje Horská služba i mimo horskou oblast. „Máme v týmu vycvičené letecké záchranáře, kteří mají navíc velmi dobré zkušenosti s pohybem ve skalních terénech. Vzhledem k tomu, že oblíbené lezecké lokality Českého ráje jsou mimo obvyklou oblast naší působnosti, musíme někdy s LZS zasahovat u úrazů horolezců i tam,“ komentoval zásah David Savický, náčelník Horské služby Jizerské hory.

 

 

Marek Fryš tiskový mluvčí Horské služby ČR