logo

Ohlédnutí za letními prázdninami ve statistikách jihočeské záchranky

Jihočeský kraj - 11.9.2022

Proběhlé letní prázdniny byly ve znamení trendu celoročního, tedy nárůstu výjezdové činnosti.

Jihočeský kraj pokrývá 56 výjezdových pozemních posádek, které v měsíci červenci a srpnu vyjely k 16 260 případům, což je o 1236 výjezdů více než loni. Denní průměr tedy vzrostl o 21 výjezdů. Vrtulník Letecké záchranné služby JčK vzlétl celkem 201krát, loni pak 193krát.

Během posledních měsíců sledujeme nárůst výjezdů k dopravním nehodám a úrazům způsobených jízdou na elektrokoloběžce. Průměrně vyjíždíme k takovým nehodám každý druhý den. Vývoj tohoto trendu budeme nadále monitorovat.

Co se dopravních nehod jako takových týče, nepatrně méně se bouralo: záchranáři zasahovali u 389 dopravních nehod, loni to bylo 396. Závažnosti nehod byly také velmi podobné, naštěstí nepřibylo, ale bohužel ani neubylo vážných a smrtelných nehod.

Letošní léto přineslo také více výjezdů k alergickým reakcím. Letos záchranáři ošetřili 291 pacientů s projevy alergické reakce v různém stadiu rozvoje či závažnosti. Nutno ale podotknout, že ne všechny alergické reakce, ke kterým jsme vyjížděli, byly způsobeny hmyzím bodnutím. U pacientů se setkáváme také s jinými alergiemi, např. na potraviny, prací prostředky, v některých případech se jedná o neznámou noxu. Pro porovnání: loňské léto jsme k alergickým reakcím vyjeli 228krát.

Nárůst v počtu výjezdů jsme zaznamenali v indikacích úrazových, letos v létě záchranáři ošetřili 2342 úrazů, což je o 100 více než loni. Naštěstí skoro polovina z nich byla méně závažnějšího charakteru.

Bohužel k nárůstu počtu výjezdů došlo také u pacientů s podezřením na cévní mozkovou příhodou. Za poslední dva měsíce jsme k takovým pacientům vyjeli 400krát, loni to za stejné časové období bylo 332krát.

Naopak méně (10) letos v létě jihočeští záchranáři vyjížděli k tonoucím osobám, než tomu bylo v letních měsících v roce 2021 (14 výjezdů).

Zdroj: ZZS Jihočeského kraje