logo

ZZS Libereckého kraje: Cvičení – Jiná řeč, společný postup

Liberecký kraj - 27.9.2022

Hromadné neštěstí s velkým počtem zraněných osob. To je ve zkratce obsah třídenního cvičení, které ve spolupráci s polskými partnery připravila Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje.

Frýdlantský výběžek, kde se cvičení konalo, tak na několik desítek hodin ožil neobvykle zvýšenou přítomností sanitek a hasičských a policejních vozů. Na cvičení se totiž samozřejmě podíleli všechny složky IZS.

První den cvičení byl zaměřen na „menší“ hromadná neštěstí. Rvačka v hospodě, útok střelce ve škole, dopravní nehoda s velkým počtem zraněných a únik amoniaku na zimním stadionu… Naše posádky i operátoři si vyzkoušeli, jak spolupracovat, pokud se na místě události sejdou s polskými kolegy nebo s dalšími, s nimiž se běžně na výjezdech nesetkávají. Druhý den se všechny zúčastněné posádky sjely při zásahu na vlakovém nádraží ve Frýdlantě. Plně obsazená vlaková souprava se zde srazila s dodávkou. To znamenalo desítky zraněných. Na místě se sjely všechny zdravotnické posádky, které se účastnily cvičení, několik vozů HZS ČR Libereckého kraje, Policie ČR, drážní hasiči, členové Horské služby a městská policie z Frýdlantu. Cílem cvičení bylo, aby si všichni vyzkoušeli, jak při zásahu komunikují a spolupracují. „Podobná cvičení jsou pro nás všechny nesmírně důležitá. Ověříme si, zda vše funguje tak, jak má, odhalíme případné nedostatky, které můžeme včas řešit. Při reálném zásahu jsme pak připraveni a můžeme se držet nacvičených postupů,“ vysvětlil ředitel ZZS LK Luděk Kramář.
2022-klimsaphotography-zzslk-cviceni-jina-rec-spolecny-postup-018-vodoznak-1024x576
V Libereckém kraji, který sousedí s Polskem, je velmi důležité, aby na vysoké úrovni byla i mezinárodní spolupráce záchranných složek. Při zásazích se mohou potkávat a vzhledem k tomu, že každá země má trochu odlišná pravidla a postupy, je dobré je znát a mít vyzkoušenou souhru v terénu.

Celé třídenní cvičení, jehož součástí samozřejmě byla i teoretická příprava a vyhodnocení získaných poznatků, bylo realizováno v rámci projektu Jiná řeč, společný postup / Różne języki, jednakowe postępowanie. Jeho partnery jsou Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a Pogotowie ratunkove Jelenia Góra. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu Interreg V-A Česká republika-Polsko, v rámci Fondu mikroprojektů v Euroregionu Nisa.

Foto: klimsaphotography.cz

Michael Georgiev tiskový mluvčí ZZS Libereckého kraje