logo

Plzeňská záchranka má 15 nových sanitek. 6 Seatů RV a 9 Volkswagenů RZP

Plzeňský kraj - 16.11.2022

Krajští zdravotničtí záchranáři 16. listopadu v Plzni slavnostně uvedli do provozu patnáct zbrusu nových sanitek.

Jedná se o šest lékařských vozů pro RV systém a devět RZP ambulancí. Sloužit budou zdravotníkům téměř po celém kraji, od Tachovska a jižního Plzeňska přes Plzeň až po oblast Klatovska, kam jde nových sanitních vozů tentokrát nejvíc.

Vůbec jako první v republice budou plzeňští záchranáři používat šest automobilů Seat Tarraco 2.0 TDi s pohonem všech kol ve výkonné dieselové verzi. Zdravotnickou zástavbu provedla renomovaná česká společnost Sicar. Dále si záchranáři pořídili šest prostorných sanitních vozidel VW Crafter a tři ambulance VW Transporter šesté generace, které uplatní v horských oblastech Šumavy.

Celková cena nově pořízených patnácti sanitek se blíží 38 miliónům a záchranáři je pořídili z několika finančních zdrojů. Jedenáct sanitek bylo financováno z projektu IROP 21/27, kde 15 % uznatelných nákladů platí ze svého rozpočtu Plzeňský kraj, dvě z Fondu zábrany škod a jedna z dotací na krizovou připravenost Ministerstva zdravotnictví ČR. Půl milionem přispělo záchranářům město Plzeň a nemalou částkou z rozpočtu (1,4 mil. Kč) také zřizovatel Zdravotnické záchranné služby, Plzeňský kraj. Sanitky totiž bude třeba ještě dovybavit lékařskými přístroji.

„Podobně velký počet vozů jsme obdrželi naposled v roce 2015. Naše vozy najedou v ostrém režimu značný počet kilometrů, takže se je snažíme obměňovat ideálně po pěti letech. V příštím roce obdržíme dalších deset nových sanitek,“ uvedl ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička a poděkoval představitelům kraje za silnou finanční podporu zdravotnické záchranné služby.

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ocenil nejen variabilitu vozidel, ale i jejich design. „Nové sanitky jsou rychlé, prostorné, bezpečné a dobře vypadají. Doufám, že budou záchranářům dobře sloužit,“ uvedl hejtman R. Špoták.
sanitky_n_5 sanitky_n_7 sanitky_n2 sanitky_n3 sanitky_n6 sanitky_n9 sanitky_n8

Text a foto: Vítězslav Sladký

ZZS Plzeňského kraje