Spěchají tam, odkud ostatní záchranáři chtějí být co nejrychleji pryč. Na místo tragické události, do zasažených rodin, k zoufalým pozůstalým nebo náhodným svědkům různých neštěstí.
Jsou také připraveni poskytnout pomoc kolegům, kteří se ocitli ve stresu nebo v psychické krizi. Řeč je o členech psychosociálního intervenčního týmu. O záchranářích se speciálním výcvikem, kteří dokáží poskytnout první psychickou pomoc lidem v nejtěžších chvílích jejich života. Jejich práce podtrhuje komplexní péči, kterou zdravotnická záchranná služba poskytuje. O osoby, zasažené nadlimitní psychickou zátěží se starají podobné týmy nejen u většiny krajských záchranek, ale také v nemocnicích nebo na urgentních příjmech. Společný jmenovatel je jediný – ulehčit lidem proces truchlení a poskytnout jim podporu a dostatek potřebných informací. Vnímání okolností totiž může být akutní stresovou reakcí zcela zastřeno. Ročně takto poskytnou podporu téměř třem tisícovkám sekundárně zasažených lidí. Významnou část jejich péče zaujímá také podpora zdravotníkům. V ČR je koncipována na bázi peer, tedy kolegiální podpory. Ta byla naplno využívána mimo jiné při jejich extrémní zátěži v době pandemie COVID – 19.
A právě psychosociální týmy z Královéhradeckého a Pardubického kraje se 29. 11. v Hradci setkali na celokrajské konferenci. Účastnili se jí ale také zástupci z dalších krajů i představitelé Systému psychosociální intervenční služby (SPIS) ČR. Na programu měli zejména novinky ve vzdělávání, kazuistiky nebo rozbory mimořádných událostí velkého rozsahu.
Pokud byste se chtěli dozvědět i další podrobnosti o činnosti SPIS, najdete je na jejich stránkách www.spis.cloud. Děkujeme všem peerům i interventům za jejich trpělivou, nezištnou a mnohdy vyčerpávající práci.