logo

Středočeští záchranáři mají 5 nových vozidel. Dvě auta rychlé lékařské pomoci v setkávacím systému, jedno sanitní vozidlo a dva servisní vozy ZZS.

Středočeský kraj - 20.12.2022

Středočeská záchranná služba dne 19. 12. 2022 slavnostně převzala 5 nových vozidel. Dvě auta rychlé lékařské pomoci v setkávacím systému, jedno sanitní vozidlo a dva servisní vozy ZZS.

Kraj dlouhodobě usiluje o to, aby docházelo k pravidelné obnově výbavy v rámci Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. „Dalších pět nových vozidel je skvělou zprávou pro naše záchranáře a ukázkou toho, že se naší záchrance daří obnovovat zastaralou výbavu. Pevně věřím, že se nám společnými silami podaří v nastoleném trendu pokračovat, neboť zde platí, že je to nikdy nekončící příběh,“ uvedl náměstek Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.

Dvě nová lékařská auta, která budou fungovat v rendez-vous setkávacím systému, zahájí svůj provoz na dvou výjezdových stanovištích. Jedno vozidlo značky Volkswagen Tiguan bude sloužit na výjezdovém stanovišti v Rakovníku. Druhý vůz, značky Mercedes Benz Vito Tourer, který zamíří na výjezdové stanoviště v Kladně, budou středočeští záchranáři využívat pro RV systém zřejmě jako první v České republice. Koncept, který vychází ze zkušeností a letitého používání ve státech západní Evropy, zejména v Německu a Rakousku, má mnohé výhody. Příkladem je větší a variabilnější prostor pro lékaře, který tak může pohodlněji vystavovat elektronickou zdravotní dokumentaci, posádka má pohodlnější přístup k přístrojům a v případě nehody s větším počtem zraněných může vůz poskytnout zázemí pro lehce zraněné pacienty.

Sanitní vozidlo, které bude sloužit v Kladně, je vybavené nejmodernější přístrojovou technikou. „Díky nové technice můžeme pacientům poskytovat ještě lepší péči, ale nikdy nenahradí lidskou ruku a kontakt s pacientem“ říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavel Rusý.

Další dva vozy, značky VW Crafter, jsou servisní vozy ZZS, které fungují v režimu 24/7. Jejich nespornou výhodou je časová úspora, protože díky nim můžeme zajistit okamžitý servis vozidel přímo na stanovištích a není potřeba sanitky na delší dobu odstavit, nebo případně zajistit další personál pro přesun do servisu. Další výhodou je jejich operativnost a nepřetržitý provoz. „Stávající servisní vozidla jsou upravené vyřazené skříňové sanitky, které mají najeto více než 400 tisíc kilometrů. Proto jsme velmi rádi, že obnova vozového parku se týká i technických vozidel organizace,“ uvedl technický náměstek Roman Chochola.

Vozidla byla pořízena za bezmála 11 milionů korun, 80 % nákladů pokryl fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů, 20 % bylo uhrazeno z Fondu investic ZZS SK.

Monika Nováková tisková mluvčí ZZS SČK