logo

ZZS MSK je hlavním partnerem týdne prevence dětských úrazů v Ostravě

Moravskoslezský kraj - 30.5.2023

Zdravotnická záchranná služba MSK se stejně jako loni, v těchto dnech aktivně účastní týdne prevence dětských úrazů, akce s názvem Stane se to ve vteřině a záchranáři se stali jejím hlavním partnerem.

Pětidenního programu se v ostravském Avion Shopping Parku zúčastní celkem tři desítky školních tříd a probíhá denně do 13 hodin i pro širokou veřejnost. Ve čtvrtek 1. června navíc proběhne i speciální odpolední program v rámci Dne dětí, kdy bude odpolední část věnována rodičům s dětmi.

V rámci tiskového setkání, které proběhlo v pondělí 28. 5., uvedl náměstek ředitele ZZS MSK, David Holeš: „Naše posádky za rok vyjíždějí v MSK bezmála ke dvěma tisícovkám dětí s úrazy. V desítkách případů jsme voláni ke zraněním těžkým nebo i život ohrožujícím… Jedná se přitom o zranění velice různorodá – často nehody při pohybových aktivitách dětí – jízdě na kole, bruslích, koloběžkách, skateboardech, sportovních hrách, trampolínách… pády z výšky, z prolézaček nebo kolotočů. Statistiky ukazují, že v desítkách procent jde o poranění, vzniklá z důvodu neopatrnosti, nedodržení základních pravidel bezpečnosti, nepoužití ochranných prostředků a nezkušenosti.“

Preventivní práci s dětmi proto záchranáři přikládají velký význam. Děti jsou zároveň velmi učenlivou skupinou, u které má edukace bezesporu smysl. „Zapojení Zdravotnické záchranné služby do tohoto programu je víc než logické. Naši záchranáři malým návštěvníkům zábavnou a praktickou formou ukazují, jak se mají zachovat a co mají dělat, když v jejich blízkosti dojde k nějakému incidentu nebo zranění. Učí se správný postup při volání na tísňovou linku a spolupráci s operátorem, což je alfa i omega včasného a úspěšného zásahu záchranářů. Děti se taky seznámí se zásadami poskytování základní první pomoci u zraněného v bezvědomí, taky se dozví správný postup při krvácení, které může ve vážnějších případech ohrožovat život,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Zkušenosti ukazují, že i menší děti si dokáží, jsou-li správně edukovány, v obtížné situaci velmi dobře poradit. Také proto jsou stanoviště ZZS v rámci této akce koncipována vždy na řádově desítky minut, aby mohly děti nejen zpracovat nové informace, ale zároveň si vyzkoušet život zachraňující úkony prakticky a osvojit si novou dovednost.

Zdravotnická záchranná služba přispívá svým úsilím k předcházení dětských úrazů. Stejně tak se aktivně nejen svou zásahovou činností, ale také účastí na akcích preventivního charakteru, podílí na zmírnění následků těch úrazů, ke kterým již došlo.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK