logo

Záchranářský člun samaritánů o letošních prázdninách opět na Orlíku

Jihočeský krajStředočeský kraj - 1.7.2023

I v letošním roce od 1. července do 31. srpna provozuje ZS ASČR záchranářský člun a poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc na sezónní výjezdové základně.

Záchranářský člun vyjíždí z Barrandovské zátoky – Jacht klub a zajišťuje úsek od hráze přehrady Orlík po Žďákovský most, v případě nutnosti až ke Zvíkovu či Zvíkovskému Podhradí.

Posádku člunu Riofish 650 s motorem Volvo Penta tvoří „pilot“ člunu a zdravotnický záchranář.

V časech Od 8:00 do 11:00 a od 17:00 do 21:00 jsou záchranáři připraveni k výjezdu z výjezdové základny a v časech od 11:00 do 17:00 vyjíždějí na pravidelnou kontrolní plavbu po rekreačních zařízeních na přehradě Orlík.

Časy jsou pouze orientační z důvodu možného ošetřování pacientů, kdy je ale stále splněna zákonná doba dojezdu do 20minut.

Jak si záchranku na člunu přivolat?

Způsobů je hned několik:

V případě bezprostředního ohrožení života či zdraví je možno si člun přivolat ihned prostřednictvím tísňové linky 155.

V případech, kdy není pacient v přímém ohrožení života, může kontaktovat operační středisko ZS ACČR Praha-západ na lince 14 333 a 14 444.

Novinkou letošního roku je možnost sledovat pohyb záchranářského člunu on-line. Sledujte ho přímo ze svého mobilního zařízení nebo počítače. Stačí kliknout na následující odkaz:
https://gps.lokatory.cz/front/#?r=cnt/overview/forward a zadat uživatelské jméno „clunzsascr“ a heslo: „Orlik2023“ do příslušných polí.

Odbornou zdravotnickou pomoc ZS ASČR zjišťuje v úzké spolupráci se ZZS Jihočeského kraje a ZZS Středočeského kraje.

Petra Homolová tisková muvčí ZS ASČR