logo

Horská služba zasahovala v Jeseníkách u muže zasaženého proudem vyvolaným krokovým napětím po úderu blesku

Olomoucký kraj - 17.8.2023

Fyzikální jev přinesl výjezd Horské služby v Jeseníkách. Pod vrcholem Šerák v Jeseníkách zasahovali záchranáři u muže zraněného zřejmě proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím* po úderu blesku při prudké bouřce.

Muže a další dvě osoby předali po zásahu horští záchranáři do péče posádky vozu ZZS Olomouckého kraje, která je transportovala do nemocnice.

Výzvu obdržela Horská služba z dispečinku ZZS 16. srpna krátce před 17. hodinou. Muž byl zřejmě zasažen proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím, které vzniklo po úderu blesku při cestě z Šeráku do Lázní Lipová. Proud mu přivodil krátké bezvědomí. “Při našem příjezdu byl již muž při vědomí a komunikoval. Za vytrvalého silného deště jsme mu poskytli základní ošetření drobného úrazu, který utrpěl po pádu na zem. Vzhledem k tomu, že už byl schopen chůze, doprovodili jsme ho do vozu ZZS, který mezitím dorazil,” vysvětluje dispečer HS Jeseníky Ladislav Bedeč. Pocit elektřiny v těle popisovala i manželka zraněného muže. Společně s nimi byla do nemocnice transportována ještě další osoba patřící do stejné turistické skupiny, která stála opodál a celou situaci viděla. “Muž neudělal žádnou chybu. Tento jev se při úderu blesku do země může objevit. Obecně se při bouřce doporučuje tzv. šouravá chůze, která riziko zasažení proudem vyvolaným krokovým napětím snižuje. Celá skupina postupovala správně, protože se snažila po začátku bouřky odejít z hřebenu a vyhnout se vyvýšeným místům,” doplňuje náčelník HS Jeseníky Vítězslav Kaller. V této souvislosti Horská služba doporučuje návštěvníkům hor, aby sledovali předpověď počasí, dobře výlety plánovali a nepodceňovali riziko výskytu bouřkových jevů.

Pokud vás zajímá, co je to krokové napětí a jak ho vyzkoušet, podívejte se na pokus a vysvětlení zde: * https://1url.cz/nuing

Marek Fryš tiskový mluvčí Horské služby ČR