logo

OBRAZEM: Námětem taktického cvičení složek IZS s názvem „VLAK 2023“ byla v Berouně železniční dopravní nehoda s velkým počtem raněných

Středočeský kraj - 16.10.2023

Ve středu 11. října ve 20 hodin přijala tísňová linka 112 středočeských hasičů oznámení o velmi vážné dopravní nehodě. Volající uvedl, že v areálu železniční stanice Beroun došlo ke střetu nákladního automobilu a osobního vlaku, který převážel více jak 100 cestujících.

Ihned po přijetí tísňového volání vyslala jednotlivá operační střediska složek integrovaného záchranného systému na místo své síly a prostředky. Operační důstojník Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje vyslal okamžitě k události více jednotek, protože bylo jasné, že na místě bude velký počet raněných. Po dojezdu prvních hasičů k události byl poplachový stupeň zvýšen nejprve na druhý a následně i na třetí a vyslány odpovídající jednotky. Hasiči neprodleně zahájili záchranné a vyprošťovací práce zaměřené především na třídění raněných metodou START (Snadné Třídění a Rychlý Transport) a následný transport na shromaždiště raněných, kde proběhlo přetřídění dle závažnosti jejich stavu a na základě toho byla určena priorita ošetření nebo odsunu z místa události zdravotnickou záchrannou službou.

Z rozhodnutí velitele zásahu byli na místo povolání členové posttraumatického týmu HZS Středočeského kraje, pracovníci oblastního spolku Českého červeného kříže, jednotka SDH obce předurčená na ochranu obyvatelstva, zástupci města Beroun, bezpilotní systém a evakuační autobus. Místo zásahu bylo rozděleno na čtyři úseky. Každý vagón představoval jeden úsek a posledním úsekem bylo určeno stanoviště zdravotnické záchranné služby. Členové posttraumatického týmu se věnovali osobám, které byly označeny zeleně, což znamenalo, že mají pouze lehká zranění, ale mohou být poznamenáni traumatizující událostí. Pro plošný monitoring dopravní nehody byly nasazeny bezpilotní letouny.

Na místě cvičení byla přítomna paní hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková. „Železniční doprava převeze ročně ve Středočeském kraji 54 miliónů cestujících. Do zaměstnání, do školy, za výlety. Proto považuji připravenost všech složek integrovaného záchranného systému na mimořádnou událost na železnici za klíčovou a oceňuji, že všichni záchranáři ve Středočeském kraji dokáží pomoci těm, kdo pomoc potřebují, a to i ve složitých podmínkách, jako je vlak zničený po srážce s nákladním autem,“ dodala paní hejtmanka.

Taktického cvičení se zúčastnilo 155 zasahujících osob z řad profesionálních a dobrovolných hasičů, hasičů z HZS podniku Správa železnic, státní organizace, Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, ZS ASČR, ZZS Trans Hospital Plus, Městské policie Beroun a zástupců z řad vedení města Beroun. Zraněné osoby simulovalo více jak 100 figurantů, tři z nich byly tělesně postiženy.

Zasahující jednotky:
CHS Beroun, HS Hořovice, CHS Kladno, CHS Mělník, HS Řevnice, HS Slaný a HZSP Správa železnic Praha a Plzeň

SDH obcí:, Hýskov, Chyňava, Karlštejn, Komárov, Králův Dvůr, Liteň, Loděnice, Rudná, Suchomasty, Tetín, Tlustice, Tmaň, Vysoký Újezd, Zdice

ZZS: ZZS Středočeského kraje, ASČR, Trans Hospital Plus

plk. Mgr. Jiří Jedlička
HZS Středočeského kraje