logo

OBRAZEM: Speciální školení řidičů zlínské záchranky na polygonu v Jihlavě a Rančířově

Zlínský kraj - 24.10.2023

Na šest desítek řidičů ZZS Zlínského kraje se v minulém týdnu vystřídalo na dvoudenním speciálním školení na silničním polygonu firmy Autoškola Musil v Jihlavě a v areálu bývalého tankodromu v Rančířově.

V rámci silniční části účastníci čelili krizovým situacím, kdy museli zvládnout například vyhýbací manévr, smyk, brždění či průjezd zatáčkou. Druhý den je pak čekaly poněkud extrémnější situace, kdy se procvičili v jízdě za pacientem v terénu. I když se toto neděje tak často, je potřeba i tuto dovednost ovládat. Pod dohledem zkušených instruktorů je čekal místy opravdu náročný terén, kdy se řidiči dostávali na limity nejen vozidel, ale především své.

Tomu všemu předcházela samozřejmě teoretická část, kdy si účastníci zopakovali mimo jiné i vědomosti ohledně asistenčních systémů, které řidičům usnadňují život za volantem a chrání zdraví celé posádky.

Je nutné si uvědomit, že řidiči zdravotnické záchranné služby jsou důležitým článkem celého řetězce poskytování přednemocniční neodkladné péče. Jejich úkolem je v často velmi náročném silničním provozu dovézt záchranáře co nejrychleji a bezpečně k pacientovi, a stejně tak i pak celý zdravotnický tým s pacientem dopravit do nemocnice. Zároveň jsou při zásazích pravou rukou lékaře i záchranáře. Musí tak rozumět nejen autům a dopravě, ale i lidem.

ZZS Zlínského kraje cvičí řidiče v Jihlavě pravidelně, a to právě pro jedinečnou možnost kombinace obou areálů, vzdálených od sebe jen několik kilometrů.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková tisková mluvčí ZZS Zlínského kraje