logo

Práce záchranáře vás zavede na různá místa – od Pražského hradu, přepychových vil i squatů až třeba po šachtu na Petříně

Hlavní město Praha - 24.10.2023

Právě odtud je fotografie naší zdravotnické záchranářky Lucky. Naše posádka zde zasahovala u úrazu dělníka, konkrétně ve stavební šachtě nedaleko restaurace Nebozízek.

Aby bylo muže možné vyšetřit, museli za ním záchranáři slézt dolů nějakých 30 metrů po žebříku. Byl zmatený a vystrašený, ale při vědomí. Naštěstí se ukázalo, že se nezranil při pádu úplně seshora, ale při práci na zemi. Prolomila se pod ním dřevěná „koza“, když přidržoval kovovou příčku. Pacient prý cítil lupnutí v bedrech a stěžoval si na bolest zad a brnění nohou.

Kvůli podezření na poranění páteře bylo jasné, že bude nutné muže kompletně zajistit a Lucka s parťákem si tak po žebříku začali snášet všechno potřebné vybavení, kterého nebylo vůbec málo. Nechali si také přivolat kolegy z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a Hlavní báňské záchranné stanice Praha.

Obklopeni blátem na dně šachty záchranáři pacienta zajistili, včetně krčního límce, žilního vstupu a zjištění vitálních funkcí, a imobilizovali ve vakuové matraci, což mu alespoň částečně pomohlo od bolesti. To už byli na místě i kolegové hasiči, s jejichž pomocí jsme pacienta umístili do další vakuové matrace a na rigidní plastové desce vytáhli nahoru přes hák, který sloužil na stavbě k transportu materiálu.

Následovalo přenesení pacienta do sanitky, další vyšetření a cesta do nemocncie.

Výborná spolupráce všech na místě, a to i v takových „polních“ podmínkách.

ZZS HMP