logo

Nová technika pro moravskoslezské záchranáře

Moravskoslezský kraj - 17.12.2023

Slavnostní předání nové techniky pro moravskoslezské záchranáře se uskutečnilo v prostorách výjezdové základny a ředitelství Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) v pátek 15. prosince 2023. Jednalo se o více než dvacet kusů sanitních a dalších vozidel.

„Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku s cílem neustálého zefektivňování činnosti ve prospěch všech, kteří denně potřebují přednemocniční péči. Vozový park ZZS MSK, která je jednou z nejvytíženějších v České republice, vyžaduje průběžnou modernizaci, protože sanitní vozidla záchranářů musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Do provozu zamířilo 12 sanitních automobilů Mercedes-Benz Sprinter, plně vybavených zdravotní a přístrojovou technikou. K dispozici je nově také velkokapacitní speciální vozidlo Volvo FL8, určené pro mimořádné situace. Dále budou mít záchranáři k dispozici čtyři dodávkové automobily a štábní vozidlo, stejně jako tři automobily Škoda Octavia Combi pro vedoucí zásahu, či výukový a debriefingový automobil. Novinkou je rovněž řidičský simulátor v kapotovaném vozíku. Celková hodnota předávané techniky činí 83 milionů korun.

„Nová technika nahradí starší sanitní automobily. Jejich obnova je pro poskytování kvalitní péče pacientům nezbytná, i když pochopitelně finančně velmi náročná, V rámci připravenosti ke zvládnutí mimořádných situací je pro nás velkou pomocí speciální vozidlo Volvo. Bude k dispozici pro zásahy na území celého Moravskoslezského kraje. Řidičský simulátor je rovněž novinkou a přispěje ke zkvalitnění přípravy našich řidičů, kteří musejí zvládat velmi náročné dopravní situace“, uvedl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby MSK, Petr Hráček.

Nová technika byla přitom pořízena díky několika různým finančním zdrojům:

Deset sanitních vozidel Mercedes-Benz, čtyři dodávkové automobily, tři automobily Škoda Octavia, řidičský simulátor, štábní a výukový automobil – tato technika v hodnotě 62 412 675 Kč byla ve výši 50 442 137 Kč uhrazena z projektu REACT, financovaném z prostředků EU. Zbylou částku, tedy 11 970 538 Kč uhradily zdroje Moravskoslezského kraje.

Speciální velkokapacitní vozidlo Volvo v hodnotě 8 824 700 Kč bylo pořízeno díky dotaci 5 138 804 Kč z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, více než 3,5 milionu korun bylo uhrazeno z provozních financí ZZS MSK.

Jedno sanitní vozidlo Mercedes-Benz v ceně 5 799 530 Kč bylo pořízeno z finančních prostředků Ministerstva zdravotnictví ČR na krizovou připravenost.

Sanitní vozidlo pro bariatrické pacienty v ceně 5 923 024 Kč pak záchranná služba zakoupila za přispění pěti milionů korun ze strany Města Ostravy, zbylé náklady byl uhrazeny z provozních zdrojů ZZS MSK.

PhDr. Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK