logo

V novém operačním středisku zlínské záchranky jsou už stoly i monitory pro operátory

Zlínský kraj - 4.2.2024

Do další fáze pokročilo naše nově budované zdravotnické operační středisko. V uplynulých dnech tam řemeslníci namontovali stoly a monitory. Nové srdce Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje tak dostává tu správnou podobu.

Vše dohromady má za cíl jediné – zmodernizovat informační systémy a technologie a zvýšit komfort pro práci našich operátorek a operátorů, kteří ve 12hodinnových směnách přijímají tísňové výzvy na lince 155.

Oproti stávajícím stolům jsou ty nové ergonomické a výškově nastavitelné. Jejich deska byla vyrobena speciální technologií v Holandsku. Podstatně větší monitory zase mají daleko větší rozlišení a celkově víc šetří zrak našich operátorů. Je nutné si uvědomit, že počty tísňových volání na linku 155 se stále zvyšují. Práce je to často velmi psychicky náročná. Prostory stávajícího operačního střediska ale nelze dále rozšiřovat. Vybudování nového ZOS tak bylo jediným možným a nejlepším řešením.

Jen stavba operačního střediska přišla na víc než 43 milionů korun, z toho 34 mil. Kč činila dotace z REACT-EU, zbytek hradila záchranka ze svého rozpočtu.

Další náklady jsou na nejmodernější informační systémy a technologie, které přijdou na 74 milionů korun. Z toho 42,5 mil. Kč bude činit dotace z evropských fondů IROP, téměř 31 mil. zaplatí Zlínský kraj a jeden milion uhradí Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková tisková mluvčí ZZS Zlínského kraje