logo

Zlínští záchranáři mění oblečení. Bude kvalitnější a funkčnější

Zlínský kraj - 18.4.2024

Členové výjezdových posádek Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje se dočkají nových pracovních oděvů. Záchranka je mění po osmi letech.

Současné oblečení už úplně nesplňuje bezpečnostní požadavky a má i jisté funkční nevýhody. Zakázka je uzavřená na čtyři roky a vyjde na necelých 19,5 milionu korun bez DPH.

„Nové oblečení je funkční, bezpečné a kvalitní. Věřím, že se v něm naši lékaři, záchranáři a řidiči budou cítit podstatně komfortněji. Je nutné si uvědomit, že v pracovním oděvu tráví 12hodinové směny, zasahují kdekoliv a za jakéhokoliv počasí. Kladli jsme tak důraz především na jeho kvalitu a pohodlnost,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Předmětem zakázky je výroba 450 sad oblečení pro zhruba 400 zaměstnanců. Množství potřebných oděvů ovlivňuje skutečnost, že někteří členové výjezdových skupin slouží na vícero základnách. Součástí sady jsou letní a celoroční kalhoty, funkční triko, bavlněná polokošile, mikina s odepínacími rukávy, letní odlehčená bunda, softshellová bunda a nepromokavá bunda. Barevná kombinace se nemění, zásadně se ale mění poměr barev.

„Zatímco doposud na oblečení dominovala tmavě modrá barva, v nových sadách je to fluorescenční červená. Kombinace barev odpovídá bezpečnostní třídě 2 podle normy EN ISO 20471. Nové sady oblečení mají podstatně vyšší životnost. Stávající kolekci je možné prát maximálně 30krát při nižší teplotě, kdežto nová je až pro 50 cyklů praní při teplotě 40, resp. 60 °C. Má i více reflexních prvků,“ doplnila hlavní sestra Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Jaroslav Fišer.

Obměna pracovních oděvů zdravotnických posádek ve Zlínském kraji nebude ze dne na den. Jde o logisticky náročný proces. V novém oblečení se záchranáři budou objevovat postupně.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková tisková mluvčí ZZS Zlínského kraje