logo

Hasiči, policie, záchranka i mobilní jednotka projedou křižovatkami v Mladé Boleslavi rychleji

Středočeský kraj - 4.5.2024

Vozy integrovaného záchranného systému a Klaudiánovy nemocnice jsou postupně vybavovány takzvanými speciálními palubními jednotkami, které zajistí bezproblémový průjezd křižovatkami v Mladé Boleslavi.

Na projektu se pracuje již dlouho a nyní byla zařízení skutečně nainstalována do všech vozů. Projekt byl rozšířen díky městu Mladá Boleslav a Nadačnímu fondu Škoda Auto (NFŠA).

Cílem společného projektu nemocnice, města Mladá Boleslav a Nadačního fondu Škoda Auto je zvýšení bezpečnosti vozů integrovaného záchranného systému při cestě k zásahu, a především zkrácení dojezdového času těchto vozidel. “V další části tohoto projektu bylo zakoupeno deset palubních jednotek za cca jeden milion korun. Nadační fond Škoda Auto daruje na projekt téměř půl milionu korun a město Mladá Boleslav 300 tisíc korun. Zbytek zaplatí nemocnice ze svého rozpočtu,“ dodal předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa.

„Považuji téměř za naši povinnost podílet se na takto důležité investici, která může doslova pomoci zachraňovat životy našich spoluobčanů, a proto jsem rád, že jsme jako město na nové palubní jednotky přispěli. Navíc všichni víme, jaký je provoz v Mladé Boleslavi, takže jakýkoliv systém, který složkám IZS usnadní průjezd městem, je velkým přínosem pro všechny strany,“ uvedl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

„Těší mě, že Nadační fond Škoda Auto může dlouhodobě přispívat ke zvyšování bezpečnosti dopravy v Mladé Boleslavi. Nákup palubních jednotek pro vozy policie a hasičů je dalším významným krokem kupředu, který navazuje na projekt instalace telematiky do dopravního systému města. Věřím, že pomůže jak obyvatelům Mladé Boleslavi, tak těm, kteří každodenně chrání jejich zdraví a životy,“ doplňuje ředitel Nadačního fondu Škoda Auto Ladislav Kučera.

Lepší průjezd Mladou Boleslaví tak budou mít zajištěny nejen vozy nemocnice a záchranné služby, ale také Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie České republiky. „Mám v živé paměti vážnou nehodu naší boleslavské prvosledové hlídky, která ve velké rychlosti projížděla světelnou křižovatkou u Bondy Centra. Přestože hlídka použila výstražné světelné a zvukové zařízení, jeden z řidičů to nepostřehl a po rozsvícení zeleného signálu vjel do křižovatky. Došlo „jen“ k lehkým zraněním, ale služební vůz byl na odpis. S OBU jednotkou by se to nestalo. Jsme proto velmi rádi za tuto technologii, které přispěje k větší bezpečnosti při cestě na místo urgentní události,“ říká Marek Jirouš, ředitel mladoboleslavské PČR.

Takzvané OBU jednotky Klaudiánova nemocnice pořídila v rámci projektu „Volná cesta pro záchranáře“ a navazuje na městem instalovanou telematickou infrastrukturu a moderní dopravní ústřednu, která umožňuje dynamické řízení dopravní situace v Mladé Boleslavi. Tento systém umožňuje přednostní volby a prodlužování signálu „volno“ vybranými vozidly za účelem projet křižovatkou zcela bez zastavení nebo s minimálním zdržením. V praxi to znamená, že vozidla integrovaného záchranného systému mají na křižovatce zelenou.

V roce 2022 zakoupilo město první dvě jednotky: jedna byla umístěna na vůz mobilních jednotek intenzivní péče, které převáží pacienty neodkladné péče mezi poskytovateli zdravotnických služeb, druhá jednotka byla umístěna na sanitku záchranky. V roce 2023 byly díky sponzorskému daru BK Mladá Boleslav, MITEL a.s. a SPEL a.s zakoupeny tři další jednotky: jedna byla umístěna ve voze nemocnice a dvě ve vozech záchranky. Zmíněných deset jednotek bude instalováno nyní.

Foto a info KN