V posledních dnech rozvířil hasičské i záchranářské vody projekt, který má své kořeny v hlavách osob z generálního ředitelství českých hasičů již řadu let.
V jeho zrodu bylo mnoho myšlenek včetně té, že by záchrannou službu měl provozovat v České republice hasičský záchranný sbor po vzoru západních zemí. Na toto ale naštěstí nedošlo, koncepce provozování ZZS je u nás zcela odlišná, a tak HZS ostrouhal, leč neusnul. Výsledkem původních myšlenek je nakonec pilotní dvojice sanitek, zařazených do výjezdu u pražského HZS. Tomu byly vozy zapůjčeny od ZZS HMP, neboť mezi těmito organizacemi panuje dlouhodobá výborně fungující spolupráce.
Jedná se o sanitky zdravotnické dopravní služby pražské ZZS, tomu odpovídá i jejich vybavení. Došlo de facto tak jen k jejich nové vizuální podobě, vystihující zaměření a poslání. Hasičské sanitní vozy budou primárně vysílány jako support pro zásahy HZS, kde budou sloužit jako asistence pro případné zranění zasahujících hasičů či do míst, kde hrozí rizikové podmínky pro činnost zaměstnanců ZZS. Ze stejného důvodu byly, jak je v nadpisu zmíněno, zřízeny sanitky u hasičů na sousedním Slovensku. A to již v první polovině 90. let. Tehdy začala u městského hasičského sboru v Bratislavě sloužit první hasičská sanitka na podvozku Nissan Patrol (v galerii). Její posádku tvořili hasiči se zdravotnickou přípravou. Po ní následovaly další modely – Avia, Volkswagen atd.
Od té doby v Dunaji proteklo mnoho vody, aby se do dnešních podmínek dostala Ambulancia HaZZ. Úkoly má prakticky stejné, jako tomu bylo při jejím vzniku před třiceti lety. Jen posádku tvoří vystudovaní zdravotničtí záchranáři s potřebnými kompetencemi. Rovněž poslední pořízené vozy z roku 2019 jsou na vysoké úrovni, splňující standarty RZP. Dodal je španělský výrobce sanitních a záchranářských automobilů, firma Rodríguez López Auto (v ČR má vozy této značky např. Ambulance Meditrans). Kromě zdravotnického vybavení vezou také dýchací přístroje, hydraulické vyprošťovací zařízení, termokameru, lezecké vybavení a další hasičské pomůcky a prostředky. U slovenského HaZZ jsou zařazeny v každém kraji po jednom kuse, Bratislava má vozy dva. Hasičští záchranáři se na místě zásahu od ostatních hasičů od samého začátku odlišují barvou zásahových oděvů. Ta je červená oproti běžné modré. Na zádech mají navíc záchranářský symbol v podobě modré hvězdy života.
Na Slovensku se hasičské sanitky za tři desetiletí provozu osvědčily a inspirace tímto modelem je v případě pražských více než zřejmá. Nutno poznamenat, že pražské hasičské sanitky budou sloužit i jako tzv. First respondeři, čili mohou vyjet na výzvu operačního střediska ZZS, které je může vyslat k události s život ohrožujícím stavem. Toto je oproti Slovensku velký rozdíl, tam je systém First responderů ještě řekněme v plenkách, kdežto u nás funguje téměř napříč celou ČR. Jsou do něj zapojeny např. prvosledové hlídky policie, hasiči, ale i běžní občané s potřebným vzděláním v podobě kurzu.
Nutno zdůraznit, že hasičská sanitka NEBUDE suplovat činnost Zdravotnické záchranné služby. Jejím primárním účelem bude podpora zasahujících hasičů. Posádku tvoří hasiči, absolvující specializační odborný kurz neodkladné zdravotnické pomoci (NZP). Dosud si pod vedením pražských lektorů celkem 13 příslušníků HZS Praha a 2 hasiči HZS letiště Praha osvojilo techniky v poskytování první pomoci na místě zásahu v kompetenci člena jednotky požární ochrany.
„Není reálné, aby jako preventivní opatření byla po celou dobu zvládání náročného nebo nebezpečného zásahu přítomná výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Zaměstnanci ZZS navíc nemohou ze zákona zasahovat ve specifickém prostředí, kde například hrozí zřícení stavby nebo únik nebezpečných látek. Hasiči – zdravotníci takto budou moci v případě zranění na místě zásahu poskytnout rychlou pomoc zasahujícím hasičům,“ řekl genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA, generální ředitel HZS ČR.
Zároveň může být hasičská sanitka také součástí odřadů vyslaných HZS ČR, případně být přítomna u specializovaných hasičských výcviků. Vozidlo přizpůsobené pro poskytování první pomoci nejen zvýší bezpečnost hasičů při zásazích, ale zajistí i větší připravenost HZS ČR na plnění úkolů, během kterých hasiči poskytují také primární ošetření.
Ve vozidlech mají hasičští zdravotníci k dispozici například transportní nosítka, zdravotnické prostředky pro fixaci zlomenin a ošetření řezných a tržných poranění, kyslík, prostředky pro kardiopulmonální resuscitaci nebo automatizovaný externí defibrilátor.
„Stejně jako záchranná služba evidují i kolegové z HZS v posledních letech rostoucí počet zásahů. Zapůjčením těchto sanitních vozů umožníme zdravotníkům hasičského záchranného sboru, aby měli k dispozici spolehlivá vozidla, ve kterých budou vyjíždět současně se svou technikou a budou tak na místě schopni pomoct svým kolegům při specifických zásazích ještě dřív, než bude vyrozuměna Zdravotnická záchranná služba. Je to další posílení nadstandardní spolupráce našich složek. Samozřejmě jsme nadále připraveni našim kolegům poskytovat zdravotnickou asistenci inspektora a našich posádek jako doposud. Vozy nebudou pod operačním řízením dispečinku záchranné služby, ale bude je možné využít jako tzv. first respondery se standardizovaným, se záchrannou službou plně kompatibilním zdravotnickým vybavením, pokud se bude v jejich blízkosti odehrávat událost s život ohrožujícím stavem,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.
Sanitky HZS jsou dislokovány na centrální hasičské stanici Praha – Holešovice. Postupně by se tento koncept mohl rozšířit do dalších krajů, uvedl plk. Bc. Martin Kavka, tiskový mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR.
Foto a info: archiv redakce, HaZZ SR, HZS ČR