Na slavnostním zakončení již třetího ročníku metodického cvičení záchranářů s názvem Pražská 155 čekalo na všechny přítomné a zejména na ředitele pražské ZZS Zdeňka Schwarze kromě Heleny Vondráčkové ještě jedno překvapení.
Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se během tohoto víkendu účastnila, stejně jako v předchozích letech, akce Dny NATO, které se konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy.
V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení, k prohlédnutí bylo plně vybavené zásahové vozidlo ZZS. Poprvé byl k vidění také speciální kontejner, určený pro využití v případě hromadných neštěstí, který mají moravskoslezští záchranáři k dispozici.
Etapové cvičení ZZS s názvem Pražská 155 pokračovalo v sobotu, 20. 9. 2014 po několika hodinách spánku pro posádky plněním dalších úkolů.
Metodické cvičení pokračovalo po dejvické etapě ve večerních hodinách dne 19. 9. 2014 v pražských Vysočanech, přesněji v ponurých prostorách jedné z bývalých tamních továren. Už jen příjezdová cesta budila atmosféru obav s tím, že dobrovolně by se do těchto opuštěných končin nikdo sám nevydal.
Třetí ročník metodického cvičení s názvem Pražská 155, jehož pořadatelem je ZZS HMP, začal dnes, 19. 9. 2014 hodinu po poledni v Dejvicích, kde se v areálu Katolické teologické fakulty, resp. kostelu Sv. Vojtěcha, stojícího v ulici Kolejní odehrál svatební obřad.
Vzhledem k častým dotazům novinářů na aktuální situaci při předávání pacientů do nemocnic jsme se rozhodli informovat o stávající situaci. Za první pololetí roku 2013 evidujeme celkem 1126 komplikací v provozu, včetně uzávěr jednotlivých oddělení pražských nemocnic. Za srovnatelné období letošního roku došlo ke snížení o cca 43 případů. Počty letošních komplikovaných předání pacientů po měsících zobrazuje přiložený graf.
Ostravští letečtí záchranáři mají za sebou jedno z dalších pravidelných cvičení. Konalo se v úzké spolupráci se členy Horské služby Beskydy, a to ve dnech 17.-18.9. Tentokrát proběhlo přímo v horském terénu. Tuto skutečnost umožnil fakt, že se s provozovatelem LZS v Ostravě – firmou DSA – podařilo dohodnout zapůjčení dalšího (záložního) stroje. Díky tomu mohl tým cvičit v terénu Ondřejníku, dále od základny, a plně se věnovat výcviku. Vrtulník určený pro „ostré“ zásahy zůstal připraven k okamžitému vzletu na svém domovském heliportu v Ostravě-Zábřehu.
Působím v pozici ředitele ZZS HMP již šestnáct let, během kterých se podařilo záchranku vytáhnout z těžkých problémů, stabilizovat a dostat na dnešní úroveň, kterou si troufám směle nazvat vynikající. Povedlo se to i díky tomu, že jsem tvrdý a přísný ředitel.
Dne 12.9.2014 se konal na Masarykově náměstí v Jihlavě Den s Krajem Vysočina. V rámci celodenní akce byla podstatná část věnována oslavám 10. výročí vzniku Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.
Členové speciálního tzv.Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje spolu s hasiči procvičovali spolupráci při zásahu u pacienta s vysoce infekčním onemocněním.